Yükleniyor...

Bitcoin’in (BTC) Yıllar İçindeki En İddialı Yükseltmesi Olan Taproot Aktivasyon Süreci Başladı

Madenciler bir sonraki zorluk ayarlamasından önce Taproot'u uygulamayı kabul ederse, Bitcoin (BTC) daha özel ve ölçeklenebilir bir hale gelebilir.

bitcoin taproot

Madenciler bir sonraki zorluk ayarlamasından önce Taproot’u uygulamayı kabul ederse, Bitcoin (BTC) daha özel ve ölçeklenebilir bir hale gelebilir.

Bitcoin ağı tarih yazmaya çalışıyor. Birkaç yıllık geliştirmeden sonra, uzun zamandır beklenen Taproot güncellemesi çalışmaya hazır ve şimdi bunun uygulanmasına katılıp katılmayacaklarına karar vermek ise topluluğun elinde.

Taproot Nedir ve Neden Önemli?

Taproot, şu anda ağda uygulanan ECDSA’ya alternatif bir imza yöntemi olan Schnorr kriptografik imzalarını entegre eden bir Bitcoin soft fork’udur. Bu yükseltme, çok basit bir ifadeyle, bir dizi imzayı tek bir imzada özetlemek için bir tür ana anahtarın oluşturulmasına izin verir.

Bu şekilde, Bitcoin üzerinde çoklu imzalı çoklu giriş işlemleri (UTXI) gerçekleştirmek daha verimli, daha ucuz ve daha kolay hale gelir. Bu uygulama, bir Bitcoin işlemine dahil olan katılımcıların sayısını gizleyerek çeşitli kimlik gizleme yöntemlerine kapı açar.

Taproot’un bir başka yararı da, ağ üzerindeki yükü hafifletmesi, işlem alanını en az %20 azaltması (işlemler çoklu imzalı ise çok daha fazla), bu da saniye başına işlem işleme kapasitesini artırması ve ücretlerini önemli ölçüde azaltmasıdır. Buna ek olarak, birçok kişi Taproot uygulamasının akıllı sözleşmelerin nihai olarak geliştirilmesini sağlamak için ağın daha da fazla benimsenmesini sağlayacak. Basit bir ifadeyle Taproot için daha ölçeklenebilir, özel bir Bitcoin’e doğru büyük bir adım da denilebilir.

Bitcoin’in Geleceği Topluluğun Elinde

Ağı uygulamak için teklifin büyük bir testi geçmesi gerekir: “Hızlı Deneme”. Madenciler, düğümlerini bu uyumlulukla güncellemeli ve kabul ederlerse Taproot için onaylarını bildirmelidir.

Onay dönemi en son ağ zorluk ayarlamasıyla başladı ve bir sonraki güncelleme gerçekleşene kadar 2016 blok sürecek. O zamana kadar madencilik bloklarının %90’ından fazlası Taproot’a onay verirse, soft fork bu yılın Kasım ayında uygulanacak. Taproot için sinyal verilen ilk blok SlushPool’un 681458 bloğuydu.

Şu anda, çıkarılan blokların ufak bir kısmı soft fork’a katılıyor ve ne olacağını görmek için önümüzde daha 1755 blok var. Hedefe ulaşılamazsa, bir sonraki ayarlamayı beklemek gerekecek.

Ekran Resmi 2021 05 03 10.32.00

Taproot.watch’ı ziyaret ederseniz, bu olayın gelişimini takip edebilirsiniz.

Özellikle Bitcoin ağındaki en güçlü ikinci havuz olan F2Pool’un Taproot’a hazır olduğunu gösteren ilk bloğu çıkaran havuz olduğu düşünüldüğünde, toplulukta büyük bir heyecan uyandırdı.

Heyecanlı Bitcoin meraklıları arasında, soft fork lehine blok izleme web sitesine link paylaşan Twitter yaratıcısı Jack Dorsey, düğümlerini en kısa sürede güncelleyeceğini söyleyen evangelist Andreas Antonopoulos ve geliştiricilere sıkı çalışmalar için teşekkür eden Charlie Shrem de yer alıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner