Yükleniyor...

Bitcoin’in (BTC) Zcash ve Monero’dan Öğrenecekleri Var

Birçok kripto para birimi kullanıcısı için, gizlilik yüksek bir öncelik olmaya devam etmektedir.

Zcash

Birçok kripto para birimi kullanıcısı için, gizlilik yüksek bir öncelik olmaya devam etmektedir. Bitcoin gibi popüler kripto para birimleri, kullanıcıların sadece daha güvenli bir ‘para’ formundan faydalanmalarını sağlamakla kalmaz; aynı zamanda sansür direnci de olurlar. Yine de son birkaç yıl içinde Monero ve Zcash gibi gizlilik merkezli kripto paraların yarattığı cazibenin, Bitcoin kullanıcı tabanında bile teknolojik yenilikleri  etkileyebileceği gözlendi.

Son zamanlarda yapılan bir tartışmada, popüler Bitcoin savunucusu Andreas Antonopoulos, mahremiyetin kripto para birimlerindeki önemini vurguladı ve şu anda Monero gibi gizlilik paralarında bulunan teknolojik yeniliklerin, Bitcoin için bir gizlilik katmanı haline gelip gelemeyeceği hakkında konuştu. Antonopoulos, Monero’daki gizlilik özelliklerinin Bitcoin’e kıyasla çok daha karmaşık olduğunu belirtti.

“Monero, eşsiz bir anonimlik sunmak için çok güçlü gizlilik teknolojilerinin bir kombinasyonunu kullanan, ayrı bir blok zincir ve kripto para birimidir.”

Carnegie Mellon Üniversitesi tarafından popüler gizlilik koin’lerinin özelliklerini analiz eden bir rapor, tüm gizlilik protokollerinin ve kullanıcı tabanlarının eşit olmadığını belirtti. Monero örneğinde, araştırmacı gizlilik protokollerinin son derece sağlam olduğunu ancak Zcash söz konusu olduğunda, kullanıcı tabanının kendilerine sağlanan özelliklerden yararlanmaya devam etmediğini tespit etti.

“Kriptografik olarak Zcash çok iyi kurulmuş olmasına rağmen, kullanıcılar korumalı havuzdan tam olarak yararlanamayacak şekilde davranıyor ve bu da onları izlenebilir hale getiriyor.”

Antonopoulos, Monero’da geliştirilen ve Bitcoin ekosistemine önümüzdeki yıllarda önemli ölçüde fayda sağlayabilecek protokollerin nasıl bir etkisi olabileceği hakkında konuştu.

“Monero çeşitli şekillerde yardımcı oluyor. Protokolün geliştirilmesine yardımcı olacak. Yeni gizlilik teknolojilerinin geliştirilmesine yardımcı olmakla birlikte; nispeten hızlı, sorunsuz ve ucuz bir şekilde alım satım yapılabilen bir kripto para.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner