Yükleniyor...

Bitcoin’in Zımni Oynaklığı, Toparlanmanın Devam Edebileceğine İşaret Ediyor

Kripto varlık piyasaları toparlanmaya devam ederken bir gözlemci "Uzun vadeli zımni oynaklığı aşan kısa vadeli zımni oynaklık, piyasanın tersine dönme olasılığını işaret ediyor" şeklinde konuştu.

bitcoinin zimni oynakligi toparlanmanin devam edebilecegine isaret ediyor

Kripto varlık piyasaları toparlanmaya devam ederken bir gözlemci “Uzun vadeli zımni oynaklığı aşan kısa vadeli zımni oynaklık, piyasanın tersine dönme olasılığını işaret ediyor” şeklinde konuştu.

Bitcoin’in son bir ayın en düşük seviyesinden hızlı bir şekilde toparlanması, yatırımcılarda yükseliş beklentilerine sebep oldu. Türev araştırma şirketi Skew tarafından sağlanan veriler, Bitcoin’in bir haftalık zımni oynaklığının Perşembe günü yıllık %75’e yükseldiğini ve bir, üç ve altı aylık göstergeleri aştığını gösteriyor. Kripto finansal hizmetler sağlayıcısı Babel Finance araştırmacısı Robbie Liu CoinDesk’e verdiği demeçte “Bitcoin’in kısa vadeli zımni oynaklığının uzun vadeli zımni oynaklığı aşması, piyasanın tersine dönme olasılığını işaret ettiğini” söyledi. Ayrıca Mayıs 2021 çöküşünün ardından benzer bir eğilim gözlemlendiğini de ekledi. 

Fiyat türbülansı beklentilerini ifade eden metrik, ileriye dönük olsa da yaklaşmakta olan fiyat oynaklığının yönü hakkında hiçbir şey söylemiyor. Zımni oynaklıkta bir patlama, belirsizliği temsil etmek için alınır ve kısa vadeli zımni oynaklığın uzun vadeli göstergelerden daha büyük olduğu ters çevrilmiş bir yapı paniğe işaret eder. Geçmiş dönemlerde, tersine çevrilmiş yapı bir fiyat dibi oluşturdu.

Bir haftalık zımni oynaklık, en son 24 Ocak’ta Bitcoin’in 33.000 doların altında altı ayın en düşük seviyesine gerilediği zaman uzun vadeli göstergeleri aştı. Ardından Bitcoin, bu ayın başlarında 45.000 doların üzerine çıkmayı başardı. Bitcoin’in Aralık ayı başındaki satışları, bir haftalık göstergenin altı aylık metriğin oldukça üzerine çıkmasıyla birlikte tükendi. Bitcoin’in 2021 Eylül sonu ve Mayıs – Haziran 2021 dip seviyesi, paniğe işaret eden kısa vadeli oynaklık beklentileriyle aynı zamana denk geldi.

Eğer metrik geçmişi tekrarlar ise, Bitcoin Perşembe günkü 34.500 dolarlık dip seviyesinden toparlanmaya başlayabilir. Ancak Liu, söz konusu hareketin “Yalnızca kısa vadeli bir canlanma olabileceği ve BTC’nin orta vadede 34.000 doların altına düşmeyeceği anlamına gelmediğini” söyleyerek yatırımcıları uyardı.

Son 24 saatte %10 yükselen Bitcoin yayın saati itibariyle 38.863 dolar seviyesinden işlem görüyor. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner