Yükleniyor...

Bitfinex Nedir? Ne İşe Yarar?

Bitfinex, en eski kripto para borsalarından biridir.

bitfinex nedir

Bitfinex, en eski kripto para borsalarından biridir. iFinex Inc şirketi tarafından yönetilmektedir.

Bitfinex Nedir? Ne İşe Yarar?

Kripto para birimlerinin başlangıcı, 2008 yılında Bitcoin (BTC) ile gerçekleşmiştir. Satoshi Nakamoto takma adını kullanan kişi ya da kişilerce yayınlanan bir whitepaper ile Bitcoin tanıtılmıştır. Ardından birçok kripto para birimi ortaya çıkmıştır. Dünyanın her yerinden yatırımcısı bulunan kripto para birimlerinin çeşitlenmesi ile, farklı platformlarda ortaya çıkmıştır. Sayıları 12.000’i aşan birbirinden farklı kripto paralar, birçok borsada listelenmeye başlamıştır.

Kripto para birimlerini listeleyen borsalar, bazı durumlarda farklılık gösterse de sundukları hizmet bakımından birbirine benzemektedir. Yatırımcılar alım satım yapabilmek için bu kripto para borsalarını kullanmaktadır. Ancak yatırımcıların, kripto para ekosisteminde önem verdiği konulardan biri, güvenliktir. Kişisel verilerin korunması, kripto para birimlerini listeleyen borsalarda önem teşkil etmektedir. Yatırımcılar, kripto para ticaretinde işlem hacmi büyük ve güvenilir borsaları tercih etmektedir. Bu borsalardan biri de Bitfinex’tir. Bitfinex, en eski kripto para borsalarından biridir. 2012’de kurulan Bitfinex, alım satım yapılabilen bir platform olarak tanımlanmaktadır. Virjin Adaları, yasal merkezi olarak bilinmektedir.

bitfinex

Bitfinex Nasıl Çalışır?

Bitfinex, mevcut durumda 200’e yakın kripto para birimini listelemekte ve 300’den fazla işlem çiftine sahiptir. Dünyanın her yerinden yatırımcılar tarafından kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra, Bitfinex borsası üzerinde P2P vadeli borç verme işlemleri de gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Bitfinex, blokzinciri teknolojisini esas alarak geliştirilmiş alım satım araçlarına sahiptir. Kullanıcılara kolay bir alım-satım tecrübesi sağlamayı amaçlamaktadır. Müşteri servisi bakımından diğer borsalara göre çok daha başarılıdır. Kurumsal yatırımcılara özel bir OTC marketi bulunmaktadır. Böylece kurumsal firmalar için yatırım ve alım satım hizmeti sunulmuş olmaktadır.

Bitfinex’te kayıt işlemi biraz uzun olsa da kolay bir şekilde gerçekleşmektedir. Fiat para birimleri ile ticaret yapılmadığı sürece çok fazla doğrulama gerektirmemektedir. Ayrıca web sitesi mobil uyumlu bir arayüze sahiptir ve hızlıdır. Android ve iOS kullanıcılarının gezinmesi için uyumlu bir mobil uygulaması da bulunmaktadır. Bitfinex’te Müşteri güvenliğine öncelik verilmektedir. Bitfinex takas hesabı, kullanıcıların Bitcoin, Ethereum, Litecoin, Ripple, EOS, NEO ve diğer çeşitli dijital para birimlerini minimum kayma ile kolayca değiştirmelerine olanak tanıyan, üst düzey likiditeye sahip bir dizi gelişmiş sipariş türünü desteklemektedir. Bitfinex, yatırımcıların siparişleri, fiyat uyarılarını ve alım satım pozisyonlarını etkili bir şekilde görselleştirmesine olanak tanıyan gelişmiş bir grafik aracını desteklemektedir. LEO, Bitfinex’in ana şirketlerinden olan iFinex’in geliştirdiği token’dır. Bitfinex’te LEO, topluluğu güçlendirmek ve platform üzerindeki operasyonları optimize etmek için kullanılmaktadır.

Avantajları

  • Müşteri güvenliğine öncelik verilmektedir. Bitfinex, müşteri fonlarını güvende tutmak için kullanıcı fonlarının %99,5’ini yine coğrafi olarak yayılmış ve multisig özelliği kullanan bir soğuk depolama sisteminde saklamaktadır.
  • Yüksek likiditeye sahiptir.
  • Yatırımcıların oturum açma ve para çekme işlemlerinde 2 seviyeli bir kimlik doğrulama sürecinden geçmesi gerekir. Birinci güvenlik seviyesi İki faktörlü kimlik doğrulama katmanıdır.
  • Profesyonel ticaret ve deneyimli yatırımcılar için uygundur.
  • Çeşitli kripto para birimini desteklemektedir.

Dezavantajları

  • Yüksek işlem ücretleri bulunmaktadır.
  • Regüle edilmemiştir.
  • Müşteri destek ekibi ile sadece e-postayla iletişime geçilebilir.
  • Herhangi bir banka/kredi kartı veya e-cüzdan ile para yatırma işlemine izin vermemektedir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner