Yükleniyor...

BitMEX İddialarının Ardı Arkası Kesilmiyor: Bir Suçlama Daha Geldi

BitMEX ve kurucularına haraç, kara para aklama ve piyasa manipülasyonu iddiasıyla bir başka dava daha açıldı.

bitmex iddialarinin ardi arkasi kesilmiyor

BitMEX ve kurucularına haraç, kara para aklama ve piyasa manipülasyonu iddiasıyla bir başka dava daha açıldı.

Romanya’nın Bükreş kentinde ikamet eden Păun Gabriel-Razvan, Cuma günü Kaliforniya Kuzey Bölge Mahkemesi’nde borsa hakkında dava açtı. Gabriel-Razvan, BitMEX’in işletmecisi olan HDR Global Trading Limited’in, borsanın kurucuları Arthur Hayes, Ben Delo ve Samuel Reed ve diğerlerinin haraççılık faaliyetlerine katıldığını ve kolaylaştırdığını ve böylece milyarlarca dolar yasadışı kar elde ettiğini iddia ediyor.

Şikayet, Rusya’nın Moskova kentinde yaşayan davacı Dmitry Dolgov’un BitMEX kuruculara karşı benzer bir dava açmasından bir ay sonra geldi. Hem Dolgov hem de Gabriel-Razvan aynı avukat tarafından temsil ediliyor.

197 Sayfalık Yeni Bir Dava

197 sayfalık yeni dava, sanıkların Müşterini Tanı (KYC) ve Kara Para Aklamayı Önleme (AML) gereksinimlerini bildiğini ve “herhangi birinden tek bir soru bile sormadan sınırsız miktarda para almayı” kabul ettiğini iddia ediyor. Dava, bu gözetim eksikliği nedeniyle bilgisayar korsanları, vergi kaçakçıları, para aklayıcılar, kaçakçılar ve uyuşturucu satıcılarının borsaya akın ettiğini ve sıcak parayla doldurduğunu iddia ediyor.

Gabriel-Razvan’ın davası ayrıca “BitMEX’in dolaylı olarak piyasa manipülasyonuna ve direkt olarak ise kara para aklamaya katıldığı ve bunlardan finansal olarak faydalandığını” iddia ediyor. Mülk kaybı, dava masrafları ve avukatlık masrafları gibi ”önemli zararlar” yaşadığını iddia eden Gabriel-Razvan maruz kaldığı fiili zararların, dava masraflarının ve makul avukatlık ücretlerinin üç katını talep etti.

BitMEX ve kurucuları aynı zamanda ABD Adalet Bakanlığı ve Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu tarafından tescilsiz bir ticaret platformu işletmek, KYC ve AML düzenlemelerini ve Banka Gizlilik Yasası’nı ihlal etmekle suçlandı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner