Yükleniyor...

BitMEX Olayının Bitcoin’e (BTC) Olası Etkileri: Uzmanlar Ne Diyor?

Kripto para analisti Willy Woo, kısa bir süre önce düşüş gösteren piyasa fiyatına rağmen; Bitcoin'e olan güvenini dile getiriyor.

BitMEX Olayinin Ardindan Bitcoini BTC Gelecekte Neler Bekliyor

Kripto para analisti Willy Woo, kısa bir süre önce düşüş gösteren piyasa fiyatına rağmen; Bitcoin’e olan güvenini dile getiriyor. Woo’ya göre, piyasada son yaşananlar gereksiz yere abartıldı çünkü BitMEX saldırıya uğramadı, sadece kurucuları CFTC tarafından ABD Banka Gizlilik Yasasını ihlal etmekle suçlandı. Analist ayrıca “Hiçbir trader kripto para kaybetmeyecek” diyerek “vadeli işlem borsaları uygulamalarını temizleyecektir” diye de ekliyor.

Bitcoin’de Son Yaşananlar

Perşembe günü Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC), BitMEX’e ve tüm bağlı kuruluşlara karşı suç isnadında bulundu. Kuruluş, BitMEX’in gerekli prosedürleri uygulamayarak kara para aklamayı desteklemenin yanı sıra yasa dışı olarak çalıştığını iddia etti.

Banka Gizliliği Yasası, kimlik doğrulama ve işlemler sırasında şüpheli etkinlikleri bildirme gibi; kara para aklamayı önleme düzenlemelerinin sıkı bir şekilde uygulanmasını gerektirir. CFTC ve New York Federal savcıları, BitMEX’in bu yasaları tamamen göz ardı ettiğine dair sağlam bir zemin hazırladı. CFTC’nin yıllardır borsanın peşinde olduğu da bildiriliyor.

Kayıtlar, platformun 6 yıl önceki başlangıcından bu yana ücretlerden bir milyar dolar kazanç elde ettiğini gösteriyor. Amerikalıların platformda işlem yapması yasak olsa da, çoğu ABD kullanıcılarından toplandı. Bu nedenle yetkililer, BitMEX’e kaydolmaya çalışan Amerikan vatandaşlarına uyarılar yapılmasını emretti.

Bunların yanı sıra, ABD Başkanı ve eşine yakın zamanda COVID-19 teşhisi kondu. Bu iki olay, piyasalarda neredeyse anlık bir düşüşe yol açtı. Halkın bu olaylardan haberdar edilmesinden sonraki birkaç saat içinde, Bitcoin’in değeri %5’in üzerinde düştü. Trendler, altcoin’lerin de bu düşüş eğilimini takip ettiğini gösteriyor.

Bitcoin Neden Toparlanacak?

Analist Willy Woo, Bitcoin kullanıcılarında artış gösteren önemli trendlerin kanıtladığı gibi; Bitcoin’in bu durumdan kurtulacağını iddia ediyor. Ayrıca dalgalanmanın azaldığına; daha az dolandırıcılık, daha organik hareketler ve kurumsal paraya dair açık işaretler olduğunu da vurguluyor. Woo, Bitcoin’in yakında toparlanacağına çok inanıyor.

Analistin açıklaması Galaxy Digital CEO’su ve Goldman Sachs’ın önceki ortağı Mike Novogratz tarafından destekleniyor. Son BitMEX krizinin, bir domino etkisine neden olmaması gerektiği düşünlüüyor.

Novogratz, Bitcoin dünyasının çok daha büyük olduğunu ve tek bir kişi veya borsa tarafından kısıtlanmadığına inanıyor. Novogratz, tüm mevcut ve öncü Bitcoin yatırımcılarını dipten satın almaya teşvik ediyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner