Yükleniyor...

Bir Ekonomik Krizden Önce Neden Bitcoin (BTC) Almalıyız?

Dolar değer kaybettikçe Bitcoin fiyatta değer kazanıyor olabilir, ancak fiyat artışı ve ters korelasyon kripto para birimi için göründüğü kadar iyi olmayabilir.

Olasi Bir Ekonomik Krizden Once Neden Bitcoin BTC Almaliyiz

Dolar değer kaybettikçe Bitcoin fiyatta değer kazanıyor olabilir, ancak fiyat artışı ve ters korelasyon kripto para birimi için göründüğü kadar iyi olmayabilir. Son on yılda (token piyasaya sürüldüğünden beri) Bitcoin fiyatındaki artış ve doların değeri vurgulansa da; piyasada bu çarpık bir değeri gösteriyor. Bunun nedeni, Bitcoin’in fiyatının genellikle fiat ve ABD doları cinsinden değerlenmesi.

Ekonomik Krizin Ardından Bitcoin Fiyatı ve ABD Doları 

Ekonomik krizin ardından ABD doları, küresel ekonominin tüm zamanların en düşük enflasyonu olan %2 civarında yıllık enflasyonu gördü. Ancak bu şimdi %20 oranında enflasyona yaklaştı. Bu rakam göz önüne alındığında, Bitcoin’in şu anki 10587,70 dolar değerindeki değer kaybı ve enflasyon dikkate alınarak bakılırsa; Bitcoin esas  olarak 8470 dolar seviyesinde olmalı denebilir.

Enflasyona Karşı Bir Araç Olarak Bitcoin

Bu dikkate alındığında; kripto para birimi endüstrisine fon depolamanın, fonların enflasyondan korunmasını sağlayabileceğini gösteriyor. Madalyonun diğer tarafında Bitcoin, lansmanından bu yana %7.723,75’lik bir yatırım getirisi (ROI) ile övünebilir. Bu, yalnızca kripto para biriminin enflasyona karşı kendi gücünü koruyabildiğini göstermekle kalmıyor, aynı zamanda ekonomik istikrarsızlığa rağmen son on yılda büyük bir değer artışı yaşadığını gösteriyor.

Bitcoin, Büyük Endekslerden 70 Kat Daha İyi Performans Gösteriyor

Buyshares tarafından bu yılın başlarında bildirildiği üzere, Bitcoin’in yatırım getirisi; Financial Times Borsası 100, NASDAQ, Nikkei, S&P 500 ve Dow Jones piyasaları dahil olmak üzere, önde gelen büyük endekslerin 70 katından fazla.

Bitcoin Bir Yatırım Seçeneği Olarak Neden Bu Kadar Değerli?

Bitcoin, oynaklığa ve yıllar içinde tutarlı büyümeye rağmen genel istikrarı koruma yeteneği göz önüne alındığında, bir portföye eklenmeye değer bir varlık olarak duruyor. Kripto para birimi endüstrisi ve diğer altcoin fiyatları, 2017’deki büyük boğa koşusunun ardından yaşanan çöküşün bir sonucu olarak bir darbe almış olabilir. Ancak, pazar hala patlama yaşıyor ve yeni yatırımcıların ilgisini görmeye devam edeceğine söz veriyor. Baltrusaitis, Bitcoin’in olumlu kazançları ve yüksek yatırım getirisi ile yatırım portföylerini çeşitlendirmek için önemli bir varlık haline geldiğine inanıyor.

“Özellikle beş yıl önce, Bitcoin hala popülaritesi artıyordu ancak düzenleme sorunu nedeniyle çok fazla dirençle karşılaştı. Bitcoin taraftarları, ana akımda benimsenmesi için bastırıyor.”

Coronavirus Salgını Sırasında Bitcoin Büyümesi

Token’ın enflasyondan korunmasına ek olarak, Bitcoin olası bir ekonomik çöküşten korunan bir değer deposu olarak görülüyor. Küresel salgının neden olduğu kilitlenmelerin ardından gelen korku ve belirsizlikle, Bitcoin daha fazla ilgi ve benimsenme kazanabilir. Baltrusaitis’in belirttiği gibi:

“Geleneksel pazar çöküşüne yol açan koronavirüs salgınıyla, birçok kişi Bitcoin’i alternatif bir zenginlik deposu olarak görüyor. Bitcoin hayranları, salgını kripto para birimini dijital altına yükseltmek için katalizör olarak görüyor.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner