Yükleniyor...

Bitsonic CEO’su Güney Kore polisi tarafından tutuklandı!

Yatırımları ve mevduatları çalmakla suçlanan kripto borsası Bitsonic'in CEO'su Jinwook Shin için tutuklama kararı açıklandı.

bithumb baskin guney kore

Yatırımları ve mevduatları çalmakla suçlanan kripto borsası Bitsonic’in CEO’su Jinwook Shin için tutuklama kararı açıklandı.

Güney Koreli haber kuruluşu Chosun Biz tarafından yayımlandığı üzere, 7 Ağustos’ta sahtecilikle suçlanan Jinwook Shin’i tutuklandı. İddia makamına göre, Ocak 2019’dan Mayıs 2021’e kadar Shin, Bitsonic’teki kripto paraların fiyatlarını ve işlem hacmini manipüle ederek, borsa kullanıcılarından 7,5 milyon dolar (10 milyar won) çaldı.

Kripto paraları manipüle ediyordu

Borsada listeli çeşitli kripto paralarda manipülasyon yapan Jinwook Shin, platformdaki yatırımcılardan yüklü miktarda para çaldı. Bitsonic’te likidite sorunları başlayıp, para çekme işlemlerini durdurduktan sonra bile CEO, hiçbir şey olmamış gibi faaliyetlerine devam etti.

2021’de başlayan soruşturma, medyanın Bay A olarak bahsettiği şirketin Başkan Yardımcısını, Shin tarafından kripto para birimlerindeki bazı hizmetler ile suçluyor. Shin, gerçekleştirdiği manipülasyonlarda Singapur’da açtığı bir şirketi, formalite olarak gösterdi.

Ağustos 2021’de Bitsonic, şirketsel sorunları gerekçe göstererek operasyonları durdurdu. Aynı dönemde Güney Kore polisi, dolandırıcılık nedeniyle 11 yerel kripto platformunu kapattı. Güney Kore kısa bir süre önce, piyasadaki yasadışı faaliyetlerdeki artışı ve yatırımcı korumasını amaçlayan kripto suçlarıyla mücadele etmek için bir kurumlar arası soruşturma birimi oluşturdu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner