Yükleniyor...
AL / SAT
Anasayfa Altcoin Haberleri BitTorrent (BTT) Kripto Para Birimi BitTorrent Token (BTT) Nedir? Nasıl Alınır?

Kripto Para Birimi BitTorrent Token (BTT) Nedir? Nasıl Alınır?

ABONE OL:google-news

Bu rehberimizde kripto para birimi BitTorrent nedir, simgesi BTT nedir, ne işe yarar, BitTorrent Token nasıl alınır gibi soruların cevabını vermeye çalışacağız.

BitTorrent ve TRON Ortaklığı

Dünyanın en büyük dosya paylaşım protokolü BitTorrent, kısa süre önce TRON ile kurduğu ortaklıkla kendi kripto para birimini başlattı. Peki, BTT token’ı tam olarak ne için kullanılacak ve başarılı olacak mı?

20 milyon dolarlık BTT ICO’su geçen yılın en başarılı ICO’larından biriydi. 28 Ocak’ta Finance Launchpad platformunda piyasaya sürülmesinden sonra ilk halka açık token satışı 15 dakika içinde tamamlandı ve toplam 7 milyon dolar toplandı. BTT’ye olan talep o kadar yüksekti ki sitede sürekli baş gösteren teknik sorunlar bazı yatırımcıların alım yapmasını engelledi. Sitedeki erişim sorunlarından dolayı ayrı bir AirDrop gerçekleştirildi.

BTT’ye olan ilgi ICO’nun ötesine geçti ve borsalarda listelendiği ilk hafta piyasa değeri 10 kart arttı.

Şimdi gelin BTT projesinin amaçlarına ve potansiyel kullanım durumlarına daha yakından bakalım.

BitTorrent Token (BTT) Nedir?

BTT, TRON platformu üzerine inşa edilmiş bir TRC-10 token’ıdır. 2001 yılında başlatılan BitTorrent protokolü ile entegre çalışmak üzere tasarlanmıştır. BitTorrent, internetin ilk merkeziyetsiz ağlarından biri ve aylık 100 milyondan fazla kullanıcısıyla en popüler ağlarından biri olmaya devam ediyor.

BTT’nin white paper‘ına göre, BTT’nin ilk büyük uygulaması, BitTorrent’teki dosya paylaşım sürecini kullanıcılar için daha verimli hale getirmek. BitTorrent’te bir dosya paylaşmak, her biri belirli bir dosyanın küçük parçalarını birbirinden indiren birkaç farklı peers yani eşler içerir. Dosyanın tam kopyası olan kullanıcılar ise seeds yani tohum olarak adlandırılır.

BitTorrent Speed Nedir?

BTT’nin benimsenme oranını artırmak için BitTorrent’e yeni bir özellik eklendi. Bu özelliğe ise BitTorrent Speed adı verildi. Bu yeni özellik ile BitTorrent ağının kullanıcıları dosya kuyruğunda ilerlemek ve dosyaları daha hızlı indirmek için birbirlerine daha fazla ödeme yapmaları gerekiyor. Seeds’ler daha uzun süre ağda aktif oluyorlar ve bu şekilde ağda dosyayı aktif tutuyorlar. Bunun sonucunda ise BTT kazanıyorlar.

BitTorrent Speed, bilgisayar kaynaklarının ağda dağıtımını optimize etmek için finansal teşvikleri kullanmanın bir yolu olarak tasarlanmıştır. Başlangıçta basit ve çoğunlukla otomatik olacak, ancak daha sonraki sürümlerle daha da geliştirilerek bir teklif sistemi kullanılacak. Oluşturulacak BTT pazarı ile kullanıcılar sürekli ve öncelikli indirme erişimi karşılığında BTT ticareti yapabilecekler. Tam olarak amaçlanan şey, insanların uzun süreli seeds olmaları ve daha iyi süreklilik ile daha hızlı indirme hızlarına ulaşılması.

Diğer Kullanım Durumları

BTT’nin diğer kullanımları arasında sisteminin daha iyi bir şekilde geliştirilmesi yer alıyor. Bu BTT servislerinin tümü, daha sonra harcama yapmak için kullanıcıların küçük miktarlarda altyapı paylaşmalarından değer saklamalarına izin verme fikri üzerine kurulu.

Başlangıçta bu yeni hizmetler şu şekilde olacak:

  • Hizmet talepçilerinin tekliflerini sunmaları ve belirli bir içerik parçasını almak adına bant genişliği karşılığında BTT ile ödeme yapmalarını sağlamak için merkeziyetsiz bir içerik dağıtım hizmeti.
  • Hizmet talepçilerinin zaman içinde depolama alanı için ödeme yapmalarını sağlamak adına merkeziyetsiz bir depolama servisi.
  • Hizmet talepçilerinin, URL’nin içeriğini almak için bir müşteriye ödeme yapmalarını sağlamak adına merkeziyetsiz bir proxy hizmeti. Bu şekilde Wi-Fi’a güvenen mobil kullanıcılar gibi kesintili bağlantıya sahip talepçiler açık bir bağlantı kurmaya gerek kalmadan web kaynaklarını güvenilir bir şekilde alabilecekler.

Uzun vadede, BitTorrent protokolü, belirli hizmet taleplerini karşılamak için yeni uygulamalar oluşturmak üzere üçüncü taraf geliştiricilerin kullanımına açılacak. Bu geliştiriciler ve oluşturdukları platformlar da BTT verilerek teşvik edilecek.

BitTorrent ve TRON Vakfı, görünüşte tümüyle organik bir şekilde zaman içinde gelişen bir BTT mikro ödeme ekonomisini oluşturmayı planlıyor. Bu, geçmişte birçok kripto para projesinin hedefi oldu, ancak çok azı BitTorrent dosya paylaşım hizmeti kadar popüler ve sağlam bir ağa sahipti.

BitTorrent Token (BTT) Nasıl Alınır? BTT Nereden Alınır?

BitTorrent’e (BTT) yatırım yapmak istiyor olabilirsiniz. Bunun için Türk Lirası ile alım yapabileceğiniz borsalara yönelmelisiniz. BTT almak için Türkiye’nin en büyük kripto para borsası olan Paribu‘yu kullanabilirsiniz.

Kripto Para Projesine Dönük Eleştiriler

Potansiyeli ne kadar büyük olursa olsun, BTT projesinin başarılı olup olmayacağı henüz belli değil. Özellikle de TRON ağına dayalı bir teknoloji olarak kullanılması bazılarını düşündürüyor.

Eski bir BitTorrent yöneticisi TRON Vakfı ile ortaklık kurulmasının hemen ardından istifa etti ve TRX Blockchain‘ini temel olarak küçük bir teknoloji üzerine oturtulmuş bir pazarlama makinesi olarak nitelendirdi. Yönetici, TRX Blockchain’inin BTT işlem hacminin üstesinden gelmesinin mümkün olmadığını iddia etti.

Topluluktaki birçok kişi BTT konusunda şüphe içerisinde. Bu da token’ın ticaret başarısını, temellerine olan inancın aksine sadece yepyeni bir token’ın basit bir şekilde pompalama yapmak için kullanılabileceği izlenimi veriyor. Token’ın kullanışlılığı ve pratikliği ile ilgili birçok soru işareti var ve BitTorrent’in kalbindeki fikri mülkiyet hırsızlığından para kazanmaya çalışmakla ilgili açık yasal kaygılar bulunuyor.

En güncel gelişmeleri Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.

Coinkolik E-Posta Bültenine Abone Olun!

Gizliliğinize saygı duyuyoruz.
Ömer Ergin
Ömer Erginhttps://www.coinkolik.com
Coinkolik.com Yayın Koordinatörü olan Ömer Ergin, 1993 yılında Konya'da doğmuştur. KTO Karatay Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği mezunu olan Ömer, Blockchain teknolojisi üzerine araştırmalar yapmakta, paranın geleceği (kripto paralar) hakkında konuşmayı ve yazmayı sevmektedir.

1 Yorum

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

Bizi Takip Edin

988BeğenenlerBeğen
0TakipçilerTakip Et
26,549TakipçilerTakip Et
1,030AbonelerAbone

Öne Çıkan Başlıklar