Yükleniyor...

Bitwise Yöneticisinden Bitcoin ETF Yorumu

Bitwise yöneticisi son dönemin popüler konusu Bitcoin ETF'leri hakkında konuştu.

laptop with calculator golden bitcoin cryptocurrency investors concept

Bitwise yöneticisi son dönemin popüler konusu Bitcoin ETF’leri hakkında konuştu.

BlackRock’ın başlattığı spot Bitcoin ETF yarışına Fidelity, WisdomTree gibi birçok varlık yönetim şirketi de katılmıştı. Bununla birlikte SEC, bu başvuruları yetersiz bularak iade etmişti.

Bitwise, Bitcoin ETF’leri için İlk Kabule Vurgu Yaptı

Bitwise’dan Matthew Hougan’a göre, spot Bitcoin ETF‘leri pazarında “kazanan en çok alır” prensibi geçerli olacak. Spot Bitcoin ETF’leri için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan onay almak için yarışan birçok firma bulunuyor, ancak başarılı olacak olanlar sınırlı olacak.

Hougan, ETF’lerin genellikle “kazanan en çok alır” pazarı olduğunu belirtiyor. İlk giriş yapan firmanın genellikle çoğu varlığı ve işlem hacmini topladığını belirtiyor. Hougan, ikinci gelen ETF’lerin rekabet etmekte daha zorlandığını ifade ediyor.

sec bitwisein spot bitcoin etfi basvurusu hakkindaki karari erteledi

Hougan’a göre, büyük ve likit bir ETF ile küçük ve likit olmayan bir ETF arasında seçim yapılırken genellikle büyük ve likit olan tercih edilir. Bu durumda, pazardaki ikinci gelen ETF’lerin rekabet etmesi zorlaşır.

Şu anda spot Bitcoin ETF’leri için başvuruda bulunan firmalar arasında finans devleri Fidelity ve BlackRock, Valkyrie Investments, WisdomTree ve Invesco gibi daha küçük markalar bulunuyor. Cathie Wood’un ARK’sı da Avrupa varlık yöneticisi 21Shares ile birlikte başvuruda bulunmuş ve birincilik için önde olduğu belirtilmiştir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner