Yükleniyor...

Bitcoin ETF Başvuruları, Coinbase Detayı ile Yenileniyor!

SEC'nin Bitcoin ETF başvurularını yetersiz bulmasının ardından kurumsallar, Coinbase'i ön plana sürerek başvuruları yeniliyor.

coinbase kripto sec

SEC‘nin Bitcoin ETF başvurularını yetersiz bulmasının ardından kurumsallar, Coinbase’i ön plana sürerek başvuruları yeniliyor.

BlackRock‘ın spot Bitcoin ETF başvurusuyla hareketlenen kripto piyasası, geçtiğimiz günlerde darbe aldı. SEC, kurumsalların Bitcoin ETF başvurularını incelediğini ve yetersiz bulduğunu açıkladı.

Ancak kurumsallar, Bitcoin ETF başvurularından vazgeçmeyi düşünmüyor. SEC’nin piyasa gözlemcisi eksikliği nedeniyle yetersiz bulduğu ETF başvuruları, gözetmen olarak Coinbase’in eklenmesiyle yenileniyor.

Kurumsallar, Bitcoin ETF Başvurularında Israrcı

Milyarlarca dolarlık varlıkları yöneten kurumsallar, ETF başvurularıyla Bitcoin’e yönelmeye başladı. BlackRock, spot Bitcoin ETF başvurusu için Nasdaq’ı tercih ederken, Fidelity ve WisdomTree gibi kurumsallar Cboe’yi tercih etti.

Cboe ve Nasdaq üzerinden yapılan Bitcoin ETF başvuruları, SEC’nin onayından geçmemişti. SEC, bu iki aracı ile yapılan başvurularda gözetim-paylaşım eksikliğinin bulunduğunu açıkladı.

Geçtiğimiz gün Cboe, spot Bitcoin ETF başvurularını yenileyerek gözetim-paylaşım anlaşmasına Coinbase’i ekledi. Bu yenilenen başvuruya göre Coinbase, spot Bitcoin ETF’lerinde gözetmen olarak aktif rol oynayacak.

Başvuruları yenileyen Cboe, Coinbase’in ABD merkezli olduğunu ve ABD doları cinsinden Bitcoin ticaretinde önemli bir konumda yer aldığını aktardı. Cboe, ABD borsasını aktif gözetim-paylaşım ortağı olarak yenilenen başvurulara ekledi.

Ayrıca SEC, başvuruları incelemeye başlamak zorunda kalacak. Bu inceleme dönemi 45 gün olsa da SEC’nin 240 güne kadar uzatma hakkı bulunuyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner