Yükleniyor...

Blockchain’de Bir Numaralı Seçenek: Ethereum

Londra ve Paris merkezli girişim sermayesi şirketi LeadBlock Partners tarafından yapılan araştırmaya göre Ethereum, Avrupa'da bir numaralı blockchain tercihi olarak görülüyor.

ethereum scaled

Londra ve Paris merkezli girişim sermayesi şirketi LeadBlock Partners tarafından yapılan araştırmaya göre Ethereum, Avrupa’da bir numaralı blockchain tercihi olarak görülüyor.

Yapılan araştırmada, Ethereum, Hyperledger ve Corda, Avrupa bölgesinde en popüler üç blockchain protokolü olarak görülüyor. Bu üç blockchain girişimi, toplam protokollerin %65’inden fazlasını temsil ediyor.

200’den fazla girişimi kapsayan bu anketten elde edilen verilere göre, AB’de merkezi olmayan çözümler üzerinde işleyişlerini sürdüren şirketlerin %27’si Ethereum’a bağlı bir halde çalışmalarını devam ettiriyor. Bu şirketlerin %20’si Hyperledger tercih ederken, %16’sı ise Corda kullanıyor.

Etheruem’un bu kadar yaygın olmasının en önemli sebebi olarak ise, gayrimenkul, sanat ve kültür gibi birbirinden tamamen bağımsız sektörde çalışan her şirkete hitap ediyor olabilmesi olarak gösteriliyor.

Bu arada ortaya çıkan rapora göre sağlık, gıda ve tarım endüstrilerinde en çok tercih edilen protokol Hyperledger olarak geçiyor.

Yapılan araştırma esnasında şirketlere neden operasyonlarında blockchain kullanmaya karar verdikleri sorusu da yöneltti. Şirketlerin %40’ı bu teknolojinin maliyetlerini azalttığını belirtirken, %30’u ise kripto paraların geleceğine inandıklarını ve kripto paralar ile blockchain ayrılmaz bir parça olduğu için böyle bir tercih yaptıklarını belirttiler.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner