Yükleniyor...

BlockFi İflas Etti, Önümüzdeki Süreçte Neler Olur?

FTX’in çöküşü kripto para piyasasını ve FTX ile işbirliği yapan şirketleri epey zor duruma soktu.

FTX’in çöküşü kripto para piyasasını ve FTX ile işbirliği yapan şirketleri epey zor duruma soktu. Öyle ki FTX ile bağlantılı şirketler arasında yer alan BlockFi, FTX’in çökmesinin ardından iflas eden ilk kripto şirketi oldu.

BlockFi İflas Bayrağını Çekti 

FTX’in iflası kripto para piyasasını ve onunla bağlantılı şirketleri etkilemeye devam ediyor. 11 Kasım tarihinde çekim işlemlerini askıya aldığını açıklayan BlockFi, iflas etti. 

Daha önce, Terra’nın çöküşü ile birlikte çekim işlemlerini durduran fakat sonrasında FTX’in satın alma sürecine girdiği BlockFi, bu olayla birlikte iflasın eşiğine gelmişti. FTX borsasının desteği ile birlikte faaliyetlerini yürütmeye devam eden BlockFi, FTX’in çöküşüyle birlikte iflas bayrağını çekmiş oldu.

Terra çöküşü sonrası iflasın eşiğine gelen tek borsa BlockFi değildi. Celsius ve Voyager gibi diğer şirketler de zor durumdaydı. Sam Bankman Fried, o zamanlar sektörün kurtartılma ihtiyacı olduğunu söyleyerek BlockFi’ya yardım eli uzatmıştı. BlockFi şirketi de, bir başka kripto kredi firması olan Nexo’nun teklifini reddederek FTX’e evet demişti. Ki o zamanlar Next şirketinin yaptığı teklif FTX’in teklifinin üstündeydi. Şu an gelinen noktada ise, daha önce BlockFi şirketini iflastan kurtaran FTX borsası çökmesiyle birlikte BlockFi şirketinin de iflasına sebep oldu.

BlockFi, SBF’ye Dava Açtı

BlockFi şirketinin iflas başvurusu, FTX’in çöküşüne daha fazla açıklık getirdi. BlockFi, Bankman-Fried’ı, Kasım ayının başında teminat olarak verilen Robinhood hisseleri gerekçesiyle dava etti. BlockFi yaptığı şikayette, Alameda Research’ün Kasım ayı başlarında 680 milyon dolarlık teminatlı krediyi temerrüde düşürdüğünü gösterdi. Aynı zamanda adı açıklanmayan bir adi hisse senedinin teminat olarak rehin verdiği bilgisi de şikayet dosyasında yer alıyor. Financial Times’ın yaptığı habere göre, FTX’in iflasından önce fon toplamaya çalışan Bankman-Fried, BlockFi ile teminat anlaşmasına girdikten sonra da Robinhood hisselerini satmaya çalışıyordu. 

2022 yılı kripto para piyasası için pek iyi bir sene olmadı. Terra çöküşü, FTX krizi, Çin’de artan koronavirüs vakaları derken şimdi de BlockFi’ın iflas haberi geldi. Piyasa henüz kendini toparlayamamışken yaşanan bu iflas olayı ilerleyen günlerde piyasayı nasıl etkiler dilerseniz birlikte göz atalım. 

Önümüzdeki Süreçte Neler Olur?

Demin bahsettiğimiz gibi gelen bu kötü haberlere rağmen, Bitcoin fiyatı büyük bir direniş sergileyerek şimdilik düşüş yaşamamayı başardı. 16.500 dolar seviyesine kadar yükseliş yaşayan Bitcoin’in çöküş yaşamamasının asıl sebebinin ise short pozisyonlar olduğu tahmin edilmekte. Bazı uzman yorumlarına göre, Bitcoin fiyatı ilerleyen günlerde ayı flamasına göre sert bir düşüş yaşayarak 12 bin dolar seviyelerine gerileyebilir. 

Dijital varlık yöneticisi CoinShares tarafından paylaşılan verilere göre, kripto para piyasasındaki kurumsal fonlardan geçtiğimiz hafta içerisinde 23 milyon dolarlık fon çıkışı yaşanırken short Bitcoin fonuna 9,2 milyon dolarlık para girişi görüldü. Paylaşılan verilerde en çok fon çıkışının Bitcoin’de yaşandığı açıklanırken, altcoinlerden de genel olarak çıkışlar görüldüğü belirtildi. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner