Yükleniyor...

Blockstream CEO’su Adam Back’ten Litecoin (LTC) Göndermesi

Blockstream CEO'su Adam Back, SushiSwap'ın düşüşü üzerine yorum yaptı.

blockstream ceou adam back ten litecoin ltc gondermesi

Blockstream CEO’su Adam Back, SushiSwap’ın düşüşü üzerine yorum yaptı.

XRP’ye Yönelik Saldırılar

Coinkolik tarafından daha önce bildirildiği gibi, Uniswap’ın DeFi token’ı SushiSwap’ın kurucusu Chef Nomi, Sushi hisselerini ETH’ye çevirince birçok kişi kendisini ‘exit scam’ (çıkış aldatmacası) yapmakla suçladı ve kendisi de bu iddialara yanıt verdi.

SUSHI birçok kişi tarafından XRP’ye benzetildi ve XRP’nin “perakende satış ile önce şişir sonra boşalt (pump and dump)” vakası yaparak; önceden belirlenmiş bir “aldatmaca” olduğu iddia edildi.

XRP İle İlgili Gerçekler

Kripto para biriminin 100 milyar arzındaki aslan payı, Ripple Labs ve kurucu ortaklarına aittir.

Stellar CTO’su Jed McCaleb’e 9.5 milyar XRP tahsis edildi. Bu arada, eski Ripple CEO’su Chris Larsen, 5,19 milyar XRP servetiyle 2018’in başlarında kripto para balonunun zirvesinde iken; Google’ın kurucusu Larry Ellison’dan daha zengin oldu.

XRP ile ilgili bir başka rahatsız edici gerçek, bir sunucu hatası nedeniyle 12 rakamlı arzın oluşumunu belirleyen oluşum bloğunu (genesis block) geriye doğru takip etmenin imkansız olmasıdır.

Bu yakın zamanda, sadık Bitcoin maksimalisti tarafından “şimdiye kadarki en büyük başarısızlık” olarak tanımlandı.

Bir Satoshi Nakamoto Adayı

Bitcoin’in altın ise Litecoin’in de gümüş olduğunu iddia eden yaklaşımlara aslında hepimiz aşinayız. Litecoin’den bahsetmişken Adam Back, Lee’nin çıkar çatışmasını önlemek için Aralık 2017’de en üstteki tüm varlıklarını nakde çevirdiği gerçeğini hatırlattı:

“Bu kesinlikle tuhaf bir duygu ama aynı zamanda bir şekilde rahatlatıcı. Merak etmeyin, Litecoin’i bırakmıyorum. Yine de tüm zamanımı Litecoin üzerinde çalışarak geçireceğim. Litecoin başarılı olduğunda, yine de pek çok farklı şekilde ödüllendirileceğim, sadece doğrudan kripto para sahipliğiyle olmayacak bu.”

Ancak Lee, Back’in Satoshi Nakamoto olduğu konusunda şaka yaparak Back’in saldırısını savuşturdu.

Adam Back’ten XRP’nin Oluşum Bloğunu Kaybetmesine Eleştiriler

Blockstream CEO’su ve popüler Bitcoin (BTC) maksimalisti Adam Back, XRP Ledger’ın oluşum bloğunu kaybetmesinin, şimdiye kadar gördüğüm en komik başarısızlık olarak yorumladı.

Adam Back’in dediği gibi, bu durum gerçekten komik bir başarısızlık. Çünkü blockchain’de geçmişini kaybedersen, çalışma kopyaların 1’den 0’a dönüşür ve daha sonra geri getirilemez. Ripple, bu hatası yüzünden tarihinin ilk haftasını kalıcı olarak silmeyi başardı.

Chris Larsen ve Bitcoin Severler Arasındaki Tartışma Büyüyor

Ripple’ın eski CEO’su Chris Larsen, Çinlilerin komünist devlet mantığı ile çalıştıklarını ve madencilik yoğunluğunun yüksek olması sebebi ile Bitcoin ağı üzerinde kontrolü ele geçirmek için yeterli güce sahip olduklarını savunuyor.

Hali hazırda kripto para madenciliğinin yaklaşık %65’i Çin’de gerçekleşiyor. Bu da Larsen’a göre, Çin Hükümeti’nin protokoller üzerinde kontrol sahibi olduğunu ve istedikleri zaman işlemleri etkin bir şekilde engelleyebileceği veya tersine çevirebileceği anlamına geliyor.

Çin’de Faaliyet Gösteren Kripto Para Madencileri Darbe Aldı!

Ancak bu durum kısa zaman içerisinde değişebilir. Çünkü Çin hükümeti tarafından kripto para madencilerine sübvansiyonlu yani avantajlı elektrik imkanı sağlanıyordu. Bu sayede, en büyük işletme gideri elektrik olan kripto para madencileri için faaliyetlerini Çin’de devam ettirmek büyük avantaj sağlıyordu. Ancak bu hafta içerisinde Çin bazı bölgelerinde, kripto para madencileri için avantajlı elektriğin artık verilmeyeceğini bildirdi. Sebep olarak ise kripto para madencilerinin reel ekonomi üzerinde herhangi bir katkı sağlamadıkları düşüncesi.

İran, Kripto Para Endüstrisine Tam Destek Veriyor

Bununla birlikte İran ise kripto para madencileri için tamamen yasal olma imkanı sağladı. Ayrıca İran’da enerji santrallerine de kripto para madenciliği yapabilmeleri için yetki verildi. Mevcut durumda İran’da kripto para madencileri yasal olarak faaliyetlerini sürdürebiliyorlar. Ancak avantajlı elektrik kullanan tarım ve sanayi sektörü gibi bu imkana sahip değiller. İran’da verilen yeni bir teklife göre, kripto para madencilerine de avantajlı elektrik kullandırma konusu gündemde. Eğer bu teklif onaylanırsa, büyük kripto para madencileri faaliyetleri İran’a taşıyabilir.

Chris Larsen’a Bir Tepki de Samson Mow’dan

Blockstream STK’sı Samson Mow, Çin Komünist Partisi’nin kendisinin Bitcoin veya başka herhangi bir kripto para için sübvanse etmediğine işaret ederek, Larsen’in argümanına karşı çıkıyor.

Monero geliştiricisi Riccardo Spagni’de söz konusu konuya dahil olarak, blockchain’de 32.570 bloğun eksik olduğunu iddia etti. Ripple tarafından ise konuya ilişkin resmi bir açıklama henüz gelmedi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner