Yükleniyor...

Ethereum Kurucusu Vitalik Buterin: “Yüzde 51 Saldırısı Bir Kereliğine Gerçekleşebilir”

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, ağın yaklaşan ETH 2.

ethereum kurucusu vitalik buterin yuzde 51 saldirisi bir kereligine gerceklesebilir

Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, ağın yaklaşan ETH 2.0 yükseltmesine yönelik potansiyel %51’lik bir saldırıyla ilgili endişeleri hafife alarak; bunun bir hisse senedi konsensüs tasarımına geçtiğini gördü.

Getiri Çiftliği Endişe Yaratıyor

Getiri tarımı token’ı Yearn Finance bu haftanın başlarında YETH kasasını başlattıktan sonra, protokol ilk gün 137.000’den fazla ETH çekti.

Ancak Arcane Assets’in baş istihbarat sorumlusu Eric Wall, alışılmadık derecede büyük miktarın kilitli olmasıyla ilgili endişelerini dile getirdi. Paylaştığı bir tweet’te, yETH kasalarının teorik olarak büyüklüğü nedeniyle, Ethereum ağına eşi görülmemiş bir %51 saldırısı organize edip başlatabileceğini söyledi.

Wall, “YETH kasa stratejistleri, muhtemelen %67’lik ETH 2.0 PoS saldırısı için yeterli hisseyi kontrol edeceği gerçeğinin farkındalar ve bundan faydalanacaklar.” dedi.

Ancak Buterin, yaklaşan yükseltmeyi hedefleyen %51 saldırısıyla ilişkili risklerin temelsiz olduğunu söyledi ve kötü niyetli kişilerin “bir kez saldırabileceğini” ancak diğer katılımcıların eylemleriyle bu kişilerin ağın kontrolünü hızla kaybedeceğini belirtti.

Ethereum Üçüncü Bir Yüzde 51 Saldırısına Uğradı

Endişeler, bir Ethereum fork’u olan Ethereum Classic’in yalnızca son birkaç haftada üçüncü bir yüzde 51 saldırısıyla vurulmasından günler sonra giderek arttı. Ağın güvenliği o zamandan beri ağır bir şekilde eleştirildi ve sorgulandı.

Dün itibariyle, Ethereum Classic’in arkasındaki ana kuruluş, saldırganları bulmak ve onları adalete teslim etmek için yasal bir şikayet başlatacağını söyledi. Bununla birlikte, bu hareket tartışmalıdır, zira blok zinciri ile ilgili herhangi bir düzenleme yoktur ve herhangi bir güvenlik açığı yasal bir tepki olmaksızın kullanılabilir.

Bu arada, sosyal finans platformu Real Vision’da analist olan Sebastian Moonjava, DeFi’deki gittikçe artan rekabet nedeniyle yüzde 51 saldırısı riskinin zamanla azalması gerektiğini söyledi.

Şimdilik, DeFi pazarı eşi benzeri olmayan bir patlama yaşıyor. Merkeziyetsiz bir borsa olan Uniswap, SUSHI ve YFII gibi madeni paralar yeni zirvelere çıkarken, günlük işlem hacminde bir milyar doların üzerinde görmeye başladı.

Ethereum, önde gelen kripto para birimi yakın zamandaki düşük seviyelerinden güçlü bir sıçrama yaşadıktan sonra daha düşük hareket etmeye hazırlanıyor. Popüler analist SmartContracter, ETH ile alakalı şu yorumlarda bulunuyor:

“Pazar genelinde vahşi bir satış var. Bence ETH  şu anda tüm zaman dilimlerinde en net olanı. Alçaklardan yukarı 5 dalganın şimdi tamamlandığına inanıyorum, 4h’de zirvelerden 5 dalga düşüşü ile doğrulandı, buradan yukarı hareket eden short arayacağım ve karşı trend olarak davranacağım.”

ETH’de Son Durum

Haberin yazımı itibariyle Ethereum şu anda 357 dolardan işlem görüyor.

Zincir içi ölçümler, son 24 saat içinde çok sayıda Ethereum’un borsalara yatırıldığını ve satış baskısını artırdığını gösterdi. Chainalysis’in ölçümlerine göre, Ethereum’un 31 Ağustos’ta kripto borsalarından fiat borsalarına akışı, yatırımcıların Ethereum’larını fiat karşılığında nakit olarak aldıklarını gösteriyordu.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner