Yükleniyor...

Blok Gezgini (Kaşifi) Nedir?

Blok kaşifleri, belirli bir blok zinciri hakkında bilgi aramanızı sağlar.

Block Explorer

Blok kaşifleri, belirli bir blok zinciri hakkında bilgi aramanızı sağlar.

Blok kaşifleri, bir kripto para meraklısının cephaneliğindeki en önemli araçlardan biridir. Bir blok zinciri aramak için çevrimiçi bir arayüz sağlarlar ve işlemler, adresler, bloklar, ücretler ve daha fazlası hakkında veri almanızı sağlarlar. Her blok gezgini, belirli bir blok zinciri hakkında veri sağlar ve içerdiği bilgi türü, hizmet ettiği blok zincirinin mimarisine bağlı olarak değişir.

Blok Gezgini Nedir?

Blok zinciri teknolojisi genellikle şeffaflığı nedeniyle övülür ve blok kaşifleri bu değer önerisinin önemli bir parçasıdır. Blok gezgini, bloklar, işlemler, adresler ve daha fazlasıyla ilgili veriler dahil olmak üzere bir blok zinciri hakkında gerçek zamanlı ve geçmiş bilgileri aramanızı sağlayan çevrimiçi bir araçtır.

Her blok gezgini belirli bir blok zinciri hakkında bilgi içerir. Bitcoin ve Ethereum hakkında bilgi almak için tek bir gezgin kullanamazsınız; sırasıyla bir Bitcoin blok gezginine ve Ethereum blok gezginine ihtiyacınız olacak. Ancak, bazı siteler birden fazla blok zinciri için blok gezgini barındırır. Bitcoin ve Ethereum için popüler blok gezgini sağlayıcıları arasında etherscan.io, blockstream.info, blockchain.com ve CoinMarketCap bulunuyor.

Neden Blok Gezgini Kullanmalısınız?

Blok kaşifleri, traderlar, madenciler, doğrulayıcılar, işletmeler ve meraklılar için potansiyel bir faydaya sahiptir. Kripto satın alıyor veya satıyorsanız, bir işlemin durumunu kontrol etmek için bir blok gezgini kullanabilirsiniz. Ayrıca, işlem geçmişiniz, adreste tutulan varlıkların toplam değeri, adreste alınan toplam kripto miktarı ve adresten gönderilen toplam kripto miktarı dahil olmak üzere blok zinciri adresinizle ilişkili bilgileri edinebilirsiniz. 

Madenciler, bir bloğu başarıyla çıkardıklarını kontrol etmek için blok gezginlerini kullanabilir ve işletmeler projeleriyle ilgili işlem verilerini analiz edebilir. Aynı şekilde, herkes, bilinen blok zinciri adreslerine sahip balinaların ve bireylerin faaliyetlerini izlemek için blok kaşiflerini kullanabilir. Örneğin, Satoshi Nakamoto’ya ait olduğu bilinen adresleri izlemek, topluluğun favori bir eğlencesidir.

Blok kaşifleri ayrıca meraklıların en son işlemler ve bloklar, blok zorluğu, hash oranı, blok yüksekliği, işlem ücretleri, işlem hacmi ve daha fazlası gibi blok zincirinin iç işleyişi hakkında teknik bilgiler bulmasını sağlar. Benzer şekilde, bir blok gezgini, bir kripto para biriminin dolaşımdaki arzı, maksimum arzı ve piyasa değeri gibi piyasa verilerini sağlayabilir.

Bir blok gezgininin içerdiği bilgilerin, hizmet ettiği blok zincirinin mimarisine bağlı olarak değişebileceğini unutmamak önemlidir. Örneğin, Proof-of-Work (PoW) blok zinciri için bir blok gezgini, madenciler hakkındaki verileri görüntülerken, Temsil Edilen Hisse Kanıtı (DPoS) blok zinciri için bir blok gezgini, blok üreticileri ve seçimler hakkında bilgi verir.

Blok Gezgini Nasıl Kullanılır?

Bir blok gezgini sitesini ziyaret ettiğinizde, genellikle cüzdan adresleri, işlem karmaları ve blok numaraları gibi belirli bilgi türlerini almanızı sağlayan bir ana arama çubuğu görürsünüz, ancak bu, gezgine ve blok zincirine göre değişir. Benzer şekilde, çoğu blok gezgininin ana sayfası genellikle en son işlemler ve bloklarla ilgili verileri görüntüler.

Belirli bir işlemle ilgili verileri görüntülemek için arama çubuğuna işlem karmasını veya kimliğini yazın – bu, işlemi başlattığınızda cüzdan yazılımınız tarafından size verilecektir. Blok gezgini, işleminizin onaylanıp onaylanmadığını veya hala işlenip işlenmediğini gösterecektir. Gönderdiğiniz cüzdanın adresini arayarak da işleminizi görüntüleyebilirsiniz. Arama yaparken özel anahtar adresinizi değil, genel anahtar adresinizi girdiğinizden emin olun. Blok, muhtemelen başka birçok işlemi içerebileceğinden, işleminizi dahil edildiği bloğa göre aramanız önerilmez.

Bir blok gezginini bir blok zinciri için bir arama motoru gibi kavramsallaştırmak belki de yardımcı olabilir. Bu kullanışlı araçlar, fikir birliği mekanizmasından işlem geçmişine kadar bir blok zincirinin işleyişinin her yönü hakkında fikir verir ve blok zinciri ekosisteminde gezinmede önemli bir araçtır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner