Yükleniyor...

Bomba gelişme: Vitalik Buterin’in ETH serveti ortaya çıktı!

Arkham Intelligence şok edici bir bilgi paylaştı.

vitalik buterin

Arkham Intelligence şok edici bir bilgi paylaştı. Verilerine göre, Ethereum’un efsanevi ortak yaratıcısı Vitalik Buterin, 800 milyon dolardan fazla ETH’ye sahip.

Bu muazzam servetin büyük bir kısmı, Ethereum’un piyasaya sürüldüğü sırada aldığı 246.730 ETH’lik ilk dağıtımdan geliyor. Vitalik’in, Ethereum dışında StarkNet gibi çeşitli projelere de yatırım yaptığı biliniyor.

Vitalik servetini nasıl oluşturdu?

Vitalik Buterin, kripto dünyasına 2011 yılında 17 yaşındayken Mihai Alisie ile birlikte Bitcoin Magazine’i kurarak adım attı. Bitcoin’in sınırlamalarından memnun olmayan Vitalik, Kasım 2013’te 19 yaşındayken Ethereum whitepaper’ı yayınladı ve Ethereum’u Bitcoin’in eksikliklerine çözüm olarak önerdi.

Kısa süre içinde Anthony Di Iorio, Charles Hoskinson, Mihai Alisie, Amir Chetrit, Joseph Lubin, Gavin Wood ve Jeffrey Wilcke’den oluşan bir kurucu ekip kurdu.

Bu isimler, Ethereum ağını geliştirmek için kar amacı gütmeyen Ethereum Vakfı’nı kurdular. Haziran 2014’te Vitalik, Thiel Vakfı’ndan 100.000 dolarlık bir hibe alarak Waterloo Üniversitesi’nden ayrıldı ve tamamen Ethereum’a odaklandı.

“2014 yazındaki Ethereum ön satışında katılımcılar BTC’lerini ETH ile takas ederek 72 milyondan fazla token’ın ilk arzını gerçekleştirmiş ve bunların yüzde 16,53’ü kuruculara tahsis edilmiştir.”

Ethereum, resmi olarak 30 Temmuz 2015’te başlatıldı. Vitalik, ağ üzerinde aktif olarak çalışan tek kurucudur ve 2022’de Proof-of-Work’ten (PoW) Proof-of-Stake’e (PoS) geçiş de dahil olmak üzere ağın gelişimini yönetmektedir.

ETH kurucusu yalan mı söyledi?

Buterin’in bilinen cüzdanlarının dışında, açıklanmayan varlıklarının da olabileceği düşünülüyor. Ancak, Vitalik geçmişte yaptığı bir açıklamada, ETH’nin toplam arzının yüzde 0,9’undan fazlasına sahip olmadığını belirtmişti.

buterin tweet

Arkham’ın verileri, Vitalik’in varlıklarının hiçbir zaman ETH’nin yüzde 0,9’unu geçmediğini, 2015’te ise yüzde 0,91 ile en yüksek seviyeye ulaştığını doğruluyor. Vitalik’in ilk tahsisi, ETH fiyatları 2021’de 3.000 doları aştığında onu kısa süreliğine milyarder yaptı.

Vitalik’in portföyünde ETH’nin yanı sıra KNC ve WETH gibi diğer tokenlar da bulunuyor. Tahmini net değeri, diğer Ethereum kurucu ortakları ve ilk bireysel ETH sahiplerine kıyasla oldukça büyük.

Ayrıca, Vitalik’in 1.290 dolar değerinde Tornado Cash (TORN) ve 60,65 dolar değerinde 6,345 milyon Shiba Inu (SHIB) bulunuyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner