Yükleniyor...

Borsa ve Yatırımlar Konusunda İki Yeni Adım

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile SEDDK aracılığıyla, borsa ve bireysel emekliliğe yönelik yeni adımlar atıldı.

borsa icin iki yeni adim

Hazine ve Maliye Bakanlığı ile SEDDK aracılığıyla, borsa ve bireysel emekliliğe yönelik yeni adımlar atıldı.

Kahramanmaraş’ta gerçekleşen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki iki deprem, civar illerde de etkisini hissettirdi. Depremin sekizinci gününde, mağduriyetlerin giderilmesi için yapılan çalışmalar tüm hızıyla devam ettiriliyor. Diğer taraftan, gündemde yer edinen borsa konusunda da yeni hamleler geldi. Ayrıca, bireysel emeklilik devlet katkısı konusunda da güncelleme yapıldı. Hazine ve Maliye Bakanlığı borsa konusuna yoğunlaşırken, Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu bireysel emekliliğin borsa tarafına yoğunlaştı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Borsa İstanbul Konusunda Hamle Yaptı

hazine ve maliye bakanligi degisiklikler

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Merkez Bankası (TCMB), Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Borsa İstanbul yetkilileriyle bir toplantı gerçekleştirdi.

Yoğun bir şekilde geçen toplantıdan alınan karara göre, borsada hisse geri alımlarında yansıtılan yüzde 15 oranındaki stopaj değeri sıfırlandı. Hazine ve Maliye Bakanlığınca, Borsa İstanbul’da işlem gören şirketlerin hisse geri alımlarında ilgi görmesi amacıyla vergi muafiyeti sağlanması gündeme getirildi.

Bireysel Emeklilik Sisteminin, Borsa Yönüne ve Devlet Katkısına Yönelik Değişiklikler

SEDDK degisiklikler

Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK), Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) tarafındaki devlet katkısına yönelik yönetmelikte değişiklikler yaptı. Yapılan yönetmelik değişikliği, Rezmi Gazete aracılığıyla yayımlandı.

Yapılan bu yönetmelik değişikliğine göre, nakden ödenen devlet katkısı fon portföyünün minimum yüzde 70’inin, Türk Lirası cinsinden borçlanma araçlarında, gelir ortaklığı senetlerinde veya kira sertifikalarında değerlendirilmesi şartı yüzde 50’ye çekildi.

SEDDK tarafından yapılan yönetmelik değişikliği, şunları kapsıyor;

Borsada işlem görmesi kaydıyla bankalar tarafından çıkarılan borçlanma araçlarında, kaynak kuruluşu bankalar olan varlık kiralama şirketlerince ihraç edilen kira sertifikalarında veya Sermaye Piyasası Kurulu tarafından yetkilendirilmiş derecelendirme kuruluşları tarafından yatırım yapılabilir seviyeye denk gelen derecelendirme notuna sahip teminatlı menkul kıymetler ile varlık veya ipoteğe dayalı menkul kıymetlerde, BIST 100, BIST Sürdürülebilirlik Endeksi, BIST Kurumsal Yönetim Endeksi ve Borsa İstanbul A.Ş. tarafından hesaplanan katılım endekslerindeki paylarda değerlendirilen kısım yüzde 10’dan yüzde 30’a çıkarıldı. Bu kapsama BIST 100, BIST Sürdürülebilirlik Endeksi, BIST Kurumsal Yönetim Endeksi ve Borsa İstanbul A.Ş. tarafından hesaplanan katılım endekslerindeki paylar da eklendi.

Yapılan bu yönetmelik değişikliğiyle birlikte, tek bir hisse senedine gerçekleştirilen devlet katkısı fon portföyünden yapılabilecek yatırım oranı sınırı yüzde 5’e çıkarıldı.

Yönetmelik hükümlerinin SEDDK Başkanı tarafından yürütüleceği son düzenleme, bugünden itibaren yürürlüğe girdi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner