Yükleniyor...

Binance, Paxos ve SEC Üçgeni: Sıradaki Hedef BUSD mu?

Kripto borsası Binance, en büyük stablecoin olması umuduyla öne çıkardığı BUSD konusunda sıkıntılı günlerden geçiyor.

Binance Paxos iliskisi

Kripto borsası Binance, en büyük stablecoin olması umuduyla öne çıkardığı BUSD konusunda sıkıntılı günlerden geçiyor.

2019 yılında Binance, borsasında aktif kullanıma sahip olacak ve kullanıcılara borsayı daha çok benimsetecek bir çalışma yürüttü. Paxos ile anlaşan şirket, Binance USD (BUSD) adında bir stablecoin’i piyasaya sürdü. Paxos’un ihraç ettiği ve Binance’in desteklediği bu stablecoin, SEC’in kripto paralar üzerindeki şahin tutumuna yakalandı. BUSD konusunda SEC, kayıtsız menkul kıymet olduğunu öne sürüyor.

Baştan Sona: Binance ve BUSD

binance busd hakkinda

Kripto para sektöründe hızlı bir yükseliş yaşayan Binance, 2019 yılında borsasının destekleyeceği bir stablecoin üzerinde çalışma yürüttü. Binance USD (BUSD) adıyla piyasaya sunulan stablecoin’in ihraççısı, Paxos adında bir kripto şirketi oldu.

Paxos, Binance için BUSD ihracını tam 4 sene boyunca yürüttü. Arz konusunda yakımlardan ve dolaşıma yeni arzın sokulmasından sorumlu tutuldu. Bu stablecoin’in teminatını da Binance üstlendi. Ancak son günlerde, UST ve FTX olaylarının yarattığı güvensizliğin meyveleri toplanıyor. SEC, kripto sektöründe daha fazla hakimiyet kurmaya başladığını ve ayırt etmeyeceğini gösterdi.

ABD’nin New York düzenleyicisinin yürüttüğü Paxos soruşturmalarının ardından, SEC tarafından da bir hamle geldi. SEC, Binance ve Paxos ilişkisinin yasalara aykırı yürütüldüğünü ve stablecoin ürünün kayıt edilmemiş bir menkul kıymet olduğunu ileri sürdü.

İddiaların bir yenisi de USDC ihraççısı Circle şirketi hakkında geldi. Bloomberg’in yaptığı habere göre, tüm bu süreçleri başlatan Circle oldu. USDC ihraççısı, geçtiğimiz yıl BUSD hakkında New York Mali Hizmetler Depmartmanı’na (NYDFS) şikayette bulundu. Circle’in şikayeti, Binance’in rezervleri doğru yönetmediği ve BUSD konusunda arka planın sağlam olmadığı yönündeydi.

USDC ve BUSD konusundaki rekabet, kripto yatırımcılarının korku havasına girmesine yol açan bir hukuksal süreç zinciri haline geldi.

SEC ve Paxos: Ana Konu BUSD

paxos

Geçtiğimiz günlerde kripto sektöründe bomba etkisi yaratan bir haber akışı yaşandı. Basına yansıyan haberlerde, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından yeni bir hukuksal süreç başlatıldığı yer aldı. Bu süreç, Binance için BUSD stablecoin’ini ihraç eden Paxos’u hedef alıyor.

SEC, Paxos’un BUSD konusunda yasalara aykırı hareket ettiğini iddia etti. Ayrıca SEC, BUSD’un menkul kıymet olduğu yönünde bir yaklaşım sergiledi. Bu haberin ortaya çıkması, gündemde yer buldu.

SEC’in radarına giren Paxos’un, BUSD konusunda geri çekildiğini ve 2024 yılına kadar kripto paranın devamlılığında yardımcı olacağını belirttiği iddia edildi. Bu iddialara göre Paxos, Binance için BUSD ihraç etmeyi sonlandıracak.

Basına düşen ihraççının hizmetlerini sonlandıracağı haberi, BUSD tarafında depeg görünümünü yansıttı. Kullanıcılar, olası yeni bir UST senaryosundan kaçınmak için BUSD’larını USDT’ye çevirmeye başladı.

Durum öyle bir boyuta geldi ki USDT tarafında 1 milyar dolarlık yeni bir arz dolaşıma sokuldu. İlginin bu denli başka stablecoin’lere kayması sonucunda BUSD, 0,9950 dolar seviyesine kadar bir düşüş yaşadı.

Sonraki Süreçler ve Binance İddiaları

Gündemin bu denli karışık olması, Binance CEO’su Changpeng Zhao’nun (CZ) moralini bozmadı. CZ, sosyal medya üzerinden sakinliğini korudu ve yapılan saldırılara karşı güçlü olduklarının mesajını verdi.

BUSD kalesini kaybetmeye hazırlanan Binance’in ileriye dönük planları ise merak konusu oldu. Ortaya atılan iddialar arasında, Binance’in USTC’yi benimseyeceği gündeme düştü. Bu iddianın yayılması, USTC tarafında yüzde 20’yi aşan bir yükseliş senaryosunu öne çıkardı.

Diğer taraftan bir başka iddia da Binance’in kendi stablecoin’ini ihraç edeceği ve bunu uygun bir şekilde yürüteceği yönünde oldu. Bu kapsamda Binance’in, USD Binance (USDB) adında bir kripto para birimi çıkartacağı da konuşulmaya başlandı.

Gündemi bir hayli meşgul eden bu haberler ve iddialar, kripto para piyasasında da düşüşleri meydana getirdi. Birçok altcoin, yüzde 15-20 arasında güçlü düşüşler yaşadı.

Tam da ABD’nin enflasyon verilerini açıklayacağı haftada, ortaya çıkan kötü haberlerin etkisiyle piyasalarda bir korku havası belirdi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner