Yükleniyor...

Bitcoin (BTC) en çok onları vurdu: BRC20 furyası bitti mi?

Bitcoin (BTC) madencilerinin de favorisi haline gelen BRC20 token'ları, son günlerin en çok değer kaybedenleri arasında.

BTC BRC20 düşüş

Bitcoin (BTC) madencilerinin de favorisi haline gelen BRC20 token’ları, son günlerin en çok değer kaybedenleri arasında.

Bitcoin (BTC), Amerika’nın Noel tatili haftasına girmesiyle geri çekilmeye başladı. 40 bin dolar seviyesine kadar geri çekilen BTC, altcoin’leri de tedirgin etti. Yılın son haftalarına girilirken, kripto para piyasası aylardır gerçekleştirdiği yükselişin düzeltmesini gerçekleştiriyor. Düşüşlerin en sert kısmı ise BRC20 token’larında ortaya çıktı.

Bitcoin madencilerini ve geliştiricilerini karşı karşıya getiren BRC20 token’ları, son iki günün en çok değer kaybedenleri arasında yer aldı.

BRC20 kan kaybetti!

Kripto para piyasası, BRC20 token’larının neden düştüğünü merak ediyor. Birçok kripto yatırımcısı, BRC20 furyasını erken keşfetse de çoğunluk sonradan fark etti. Bu nedenle çoğu BRC20 token’ına dahil olan yatırımcılar, fiyatlanmış kripto para birimlerine girmek durumunda kaldı. Ancak bu kripto paralar, trendin boğa iştahlı ilerlemesi nedeniyle kazanç sağlama potansiyeli barındırdılar. Tüm bu beklentilere rağmen, son iki gündür BRC20’lerin düşüş yaşadığı görüldü.

CoinGecko’dan elde edilen verilere göre, BRC20’nin toplam piyasa değeri yüzde 15’e yakın değer kaybı yaşayarak 1,346 milyar dolara geriledi. Bu veriye göre, tüm BRC20 token’larının toplam değer, Arbitrum (ARB) ile aynı seviyede. Yine bir başka veriye göre ise BRC20 hacimleri son 24 saatte 1 milyar dolara ulaştı. Bu hacim, ağırlıklı olarak satış yönlü gerçekleşti.

BRC20 piyasa değeri coingecko

BRC20’lerin düşüşünde iki ana etmen ön plana çıktı. Bunlardan birincisi, tüm altcoin’leri de etkisi altına alan BTC oldu. BTC, son iki güne 43 bin dolar seviyesinden 40 bin dolara kadar geriledi. Bu düşüş her ne kadar ufak çaplı görülse de düşüşün devam edebileceği düşüncesi artış gösterdi. Noel tatili, 2023’ün bitişi ve aylardır soluksuz yükselen kripto para piyasası düşüş etmenleri olarak gösterildi.

BTC’nin düşüşü ve 40 bin dolar üzerinde kalıcılık sağlamak için verdiği mücadele, BRC20’lerde panik satışlarını ortaya çıkardı. Bir diğer BRC20 düşüş sebebi de kar satışları oldu. BRC20 token’larını aylar önce keşfedip satın alan kripto yatırımcıları, son zamanlardaki furyada yeni gelen yatırımcılara satış yapmaya başladı. Beş katından on katına kadar kazanç elde eden cüzdanlar, kar satışları yaparak yeni yatırımcıları projeler ile baş başa bıraktı.

Bazı BRC20 token’larının son iki günlük düşüş performansı;

  • ORDI – son iki günde yüzde 15 düştü
  • SATS – son iki günde yüzde 30 düştü
  • RATS – son iki günde yüzde 40 düştü
  • MUBI – son iki günde yüzde 40 düştü
  • TURT – son iki günde yüzde 40 düştü

Kripto yatırımcılarının bu tür trendlerde karlılık seviyesindeki cüzdan sayısına dikkat etmeleri ve fiyatın nerede satış baskısıyla karşılaşacağını tahmin etmeleri gerekiyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner