Yükleniyor...

BTC keskin düştü: 300 milyon dolar tasfiye edildi!

Bitcoin'in (BTC) keskin bir düşüş yaşamasıyla birlikte son 24 saatte 300 milyon dolarlık işlemler tasfiye edildi.

BTC long tasfiye veri

Bitcoin’in (BTC) keskin bir düşüş yaşamasıyla birlikte son 24 saatte 300 milyon dolarlık işlemler tasfiye edildi.

Boğa beklentilerinin yoğun olduğu ve yükseliş senaryolarının gerçekleştiği kripto piyasasına geçtiğimiz gün darbe vuruldu. BTC, yüzde 5’lik bir düşüş yaşadı. Bu düşüş ile birlikte BTC, 36.700 dolar seviyesinden 34.800 dolara geri çekildi.

14 Kasım tarihinde ABD tüketici enflasyonu verisi açıklandı. Verinin pozitif gelmesi, BTC fiyatının yükselişe devam edeceği yönünde beklentileri artırdı. Ancak BTC, 14 Kasım’ın akşam saatlerinde keskin bir düşüş yaşadı ve altcoin’leri de peşinden sürükledi.

Düşüş neticesinde, yüz milyonlarca dolarlık tasfiyeler ortaya çıktı. Tasfiyelerin ağırlığı ise long (yükseliş) yönlü işlemlerde gerçekleşti.

BTC düşüşü piyasadan 300 milyon doları sildi!

Bitcoin (BTC) ABD tarafından gelen ekonomik verilerin pozitif olmasına rağmen sert bir düşüş yaşadı. Düşüş verilerden saatler sonra geldi ve herhangi bir nedenle ilişkilendirilemedi. BTC geçtiğimiz gün akşam saatlerinde başladığı düşüşünü 34.800 dolarda tamamladı. Düşüş yüzde 5 seviyesine ulaştı.

BTC düşüşü, long (yükseliş) yönlü işlemleri tasfiye etti. Coinglass verilerine göre, son 24 saatte 300 milyon dolarlık tasfiye gerçekleşti. Bu tasfiyelerin 264 milyon doları long işlemlerde meydana geldi. FOMO’ya kapılarak short (düşüş) işlem açan trader’lar ise 39 milyon dolarlık tasfiyeyi oluşturdu.

BTC düşüş tasfiye

Coinglass ısı haritasına göre, son 24 saatte gerçekleşen tasfiyelerin 119 milyon dolarlık kısmı BTC’de ortaya çıktı. ETH tasfiyeleri ise 63 milyon doları buldu. BTC düşüşüyle birlikte long işlemlerin tasfiye edildiği ortamda, SOL dikkat çeken bir veriye imza attı. SOL tasfiyeleri 12 milyon doları buldu ve ağırlığı short işlemler oldu. SOL fiyatı, BTC düşüşüne rağmen yükseliş yaşadı.

Verilere göre, son 24 saatte 75 binden fazla trader tasfiye oldu. En büyük tasfiye ise OKX borsasında gerçekleşti. Bu borsada yer alan BTC-USDT-SWAP paritesinde 9,45 milyon dolar tasfiye edildi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner