Yükleniyor...

BTC Trader, Bitcoin Borsalarında Denetim Gerçekleştiriyor

Türkiye'deki ilk Bitcoin borsası olarak açılan ve hizmetine devam eden BTCTürk'ün altyapısını sağlayan BTC Trader, geliştirdiği hizmet ile birlikte ağındaki Bitcoin borsalarının denetimini gerçekleştirmeye başlıyor.

Türkiye’deki ilk Bitcoin borsası olarak açılan ve hizmetine devam eden BTCTürk’ün altyapısını sağlayan BTC Trader, geliştirdiği hizmet ile birlikte ağındaki Bitcoin borsalarının denetimini gerçekleştirmeye başlıyor.

https://audit.btctrader.com/

 btctrader

Mt.Gox’tan sonra kullanıcıların Bitcoin borsalarına temkinli yaklaştığını ve güven sorunu duyduğunu tüm Bitcoin dünyası olarak tecrübe ettik. Daha sonra ise Bitcoin şirketleri, sahip oldukları Bitcoin miktarlarına yönelik denetimler gerçekleştirerek, kullanıcıların yüreklerine su serptiler.

Bitcoin borsalarının denetimi, kullanıcıların borsaların güvenilirliğinden emin olmaları açısından oldukça önemli bir yer teşkil ediyor. Konu ile ilgili BTC Trader CTO’su Emre Kenci, “Bitcoin borsalarının yaptığı iş menkul kıymetler borsalarının yaptığı işe nazaran çok daha basit bir iş. Buna rağmen kullanıcı bakiyelerinin borsalar üzerinde tutulması bizim gibi şirketlere aynı ciddiyet ve sorumluluk bilinciyle hareket etme zorunluluğu getiriyor.” şeklinde açıklama yapıyor.

BTC Trader da, kendi ağında bulunan borsalara sunduğu altyapı sayesinde, bu borsaların kendi denetimlerini yaparak bunları halka açık bir şekilde kullanıcıları ile paylaşmalarını sağlıyor. Bu da Bitcoin kullanıcılarının, kullandıkları borsalara olan güvenlerini tazeliyor.

Peki BTC Trader bu denetimi nasıl gerçekleştiriyor, izlediği adımlar neler?

BTC Trader ağındaki borsalar bu sonuçları kullanıcılar ile paylaşabiliyorlar. Tabloda kullanıcıların toplam Bitcoin bakiyelerini, cold storage da ve dolaşımda olan Bitcoin (warm storage) miktarları görülebiliyor. Bitcoin miktarları, transferlerde gerçekleşen en az 1 onaydan sonra güncel bir biçimde yansıtılıyor.

BTC Trader CTO’su Emre Kenci, denetim sisteminin nasıl çalıştığı ile ilgili CoinKolik’e oldukça detaylı açıklamalarda bulundu:

audit.btctrader.com sayesinde, “müşteri bakiyeleri kadar elimizde Bitcoin var mı?” sorusunun cevabını biz her dakika verebilecek durumdayız. Bu hesapta oluşabilecek herhangi bir aksaklık bize anında bilgi olarak düşüyor ve gerekli düzeltmeler yapılıyor. Kendi içimizde denetim için kurduğumuz bu sistemi müşterilerimiz ile paylaşmakta da bir sakınca görmüyoruz.

Bu site sayesinde kullanıcılarımızın Bitcoin bakiyelerini  karşılayacak kadar Bitcoin’e sahip olduğumuzu kanıtlayabiliyoruz.

Emre Kenci - foto2 - SB
Emre Kenci – BTC Trader CTO

Bir banka ya da menkul kıymetler şirketi, her ne kadar regülasyona da tabi olsa, denetlense de, müşterileri bakiyelerine sahip olduğunu bu verimlilikte kanıtlaması oldukça zor. Denetim sitemiz sayesinde herhangi bir an, herhangi bir kişi tarafından ve neredeyse sıfır eforla yapılabilecek denetimi, finansal kurumlar ancak yılda birkaç kez ve çok büyük maliyetlerle denetim şirketlerine yaptırabiliyor.

Bunu düşündüğünüzde, Bitcoin’in sadece para transferlerinde ve saklanmasında değil; muhasebe, denetim ve birçok diğer alanda finansal şirketlere ciddi avantajlar sağlayabileceğini görebiliyoruz.

Bu avantajların uzun vadede müşterilere yani bizlere yansıyacağını ve teknoloji sayesinde finansal kurumlardan alınan hizmetlerin daha ucuz ve daha kaliteli hale geleceğini düşünmek bize heyecan veriyor.

Bitstamp ve Kraken geçtiğimiz aylarda sistemlerini özel bireylere denetime açtılar ve bu özel bireyler aldıkları sonuçları yayınladılar. Bu sonuçlar, sadece denetimi gerçekleştiren kişilere güvendiğiniz takdirde anlamlı. Kurduğumuz sistemde buna gerek kalmadan denetim sağlanabiliyor. Bildiğim kadarıyla dünyada hesaplarını bu şekilde denetime açan başka bir Bitcoin borsası bulunmamakta.

Buna rağmen, bizim için bu kadarı yeterli değil. Warm Storage’ların da tıpkı Cold Storage cüzdanımız gibi deterministik hale getirilip bakiyelerinin kanıtlanabilmesi ve Cold Storage’ların sigortalanması hedeflerimiz arasında.”

BTCTrader Bitcoinleri cold storage ortamlarda tutmak için Armory Bitcoin cüzdanını kullanıyor. Kullanıcılarına güven verebilmek için de cüzdanı halka açık bir şekilde paylaşıyor. (İzleyici modunda) Aynı zamanda BTC Trader, dijital imza ile cüzdanın sahipliğini de kanıtlıyor.

BTCTrader şu anda cold storage ortamında müşteri fonlarının %94.15’lik bir yüzdesini bulunduruyor. Bu da audit.btctrader’da yer alan bilgiye göre 1477.67385 BTC’ye denk geliyor. BTCTrader’da online olarak dolaşımda olan Bitcoin miktarı ise 94.725423 BTC.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner