Yükleniyor...

BTC ve ETH Rallisi İçin Ne Gerekiyor?

Yılın bitimine sayılı günler kala kripto para piyasası negatif bir görünüm sergilerken lider kripto para birimi Bitcoin 16.

Yılın bitimine sayılı günler kala kripto para piyasası negatif bir görünüm sergilerken lider kripto para birimi Bitcoin 16.800 dolar seviyelerinde fiyatlanıyor. 

Rallinin Fitilini Ateşlemek İçin Ne Gerekiyor?

San Francisco merkezli kripto varlık platformu Okcoin’in CEO’su Hong Fana, bir sonraki boğa koşusunun fitilini ateşleyebilecek katalizörleri açıkladı. Fang, Kitco News’e verdiği röportajda, mevcut merkezi para sistemlerinin başarısızılıklarının neden olduğu sağlam para birimi sistemlerine yönelik artan ihtiyacın kripto para piyasasında bir sonraki boğa koşusunun fitilini ateşleyebileceğini belirtti. Fang’e göre ilerleyen süreçlerde, El Salvador’dan çok daha büyük ekonomiye sahip bir ülke kripto paraları benimseyecek. 

Hong Fang, verdiği röportajda şu ifadeleri kullandı: “Bence makro bir perspektiften bakıldığında, dışarıda zorluklar görmeye devam ediyoruz. Sanırım Dünya Bankası kısa süre önce bir düzine ülkenin gelecek yıl kendi ülkelerinin borcunu ödeyemeyebileceğini söyledi. Bu durum merkezi para sisteminin başarısızlığıdır. Daha sağlam bir paraya duyulan temel ihtiyacın arka planda El Salvador gibi ama belki daha da büyük bir boyutta oluşmaya devam edeceğinden şüpheleniyorum. 

Fang, aynı zamanda 2024’te gerçekleşecek Bitcoin halving ve blok zincir teknolojisi üzerinde gelişen projeler sayesinde kripto paraların yükselebileceğini belirtti ve şu ifadeleri kullandı:” Geçmiş kripto para döngülerinin bir şekilde Bitcoin’in halving döngüsüyle çakışması tesadüf mü bilmiyorum ama bu da başka bir katalizör olabilir. Üçüncü potansiyel katalizörün ise gerçek projeler olduğunu düşünüyorum. Bitcoin, DeFi ve NFT’ler ile ne zaman bir boğa piyasası yaşasak, bunun nedeni birçok geliştiricinin son ayı piyasasında projeler inşa etmesiyle oldu.” 

Gerçekten de geçirdiğimiz mevcut ayı piyasası boyunca birçok önemli proje ortaya çıktı ve çıkmaya devam ediyor. Özellikle 2023 yılında Web3 ve yapay zeka alanında ciddi projeler karşımıza çıkacak gibi duruyor. 

Mike McGlone, BTC ve ETH’den Umutlu

Bitcoin ve Ethereum ile ilgili yorum yapan bir başka kişi de Bloomberg’ün önde gelen analistlerinden Mike McGlone oldu. McGlone’a göre, Ethereum fiyatı performans olarak Bitcoin’i geçmeye hazırlanıyor. McGlone bu durumu şöyle açıklıyor: “Ethereum, ilk kripto para Bitcoin’i performans olarak geçmeye hazırlanıyor gibi duruyor. Ethereum’un Bitcoin karşısında ilerlemesi, 2022 yılındaki deflasyondan da etkilenmedi. Birçok riskli varlık iste tam tersi hareketler sergiledi.” 

Tecrübeli analist buna rağmen, Bitcoin için de iyi bir duruma işaret ediyor. McGlone’a göre, lider kripto para yakın zamanda hisse senetlerini performans olarak geride bırakmaya hazırlanıyor. Bunun için ise FED’in mevcut şahin duruşunu değiştirmesi gerekiyor. Tesla hisseleri üzerinden örnek veren McGlone’a göre, Bitcoin performans olarak otomobil devinin hisse senetlerini geride bırakacak. 

BTC ve ETH Fiyat Analizi

Şu anda 16.800 dolar seviyelerinde bulunan Bitcoin için yukarı yönlü hareketlerde izlenmesi gereken direnç seviyeleri 17.200 ve 18.000 dolar bölgelerinde yer alıyor. Aşağı yönlü bir kırılım durumunda ise takip edilecek destek seviyelerimizden ilki 16.000 seviyesinde yer alırken ikinci destek seviyemiz 15.400 dolar bölgesinde bulunuyor. 

Ethereum tarafına baktığımızda ise son 24 saatte %0,8’lik bir yükselişle 1.212 dolarda bulunan varlık için izlenecek direnç seviyeleri 1.280 dolar ve 1.355 dolar olarak karşımıza çıkıyor. Olası bir düşüş senaryosunda ise 1.200 dolar ve 1.140 dolar destek seviyeleri takip edilecek önemli bölgeler. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner