Yükleniyor...

BTC yükselişi için takip edilmesi gereken beş unsur!

ATH yaptıktan sonra bir miktar geri çekilen Bitcoin (BTC), kripto para yatırımcılarında soru işareti yarattı.

btc yükselis 5 unsur

ATH yaptıktan sonra bir miktar geri çekilen Bitcoin (BTC), kripto para yatırımcılarında soru işareti yarattı.

Halving’e gün sayan BTC, henüz tam olarak fiyat yapısını belirleyebilmiş değil. Altcoin’lerde volatil günler yaşatmaya devam eden kripto paraların amirali, yükseliş eğilimi ne zaman gösterebilir? Bitcoin’deki yükseliş senaryosunu hangi unsurlar tetikleyebilir?

bitcoin grafik btc guncel

1- Spot BTC ETF’lerine para girişi

2023 Ekim ortasından itibaren iyice kızışan spot BTC ETF‘leri, kripto endüstrisinde büyük bir heyecan yaratmıştı. ETF’in onayına dair gelen sinyaller ise boğa sezonuna zemin hazırşlamıştı. 27.000 Dolardan itibaren yükseliş trendine geçen kripto paraların lideri, ETF gündemini arkasına alarak direnç seviyelerini birer birer geride bıraktı. Onayın gelmesinden sonra bir süreliğine karışan kripto para piyasası, daha sonrasında yükselmeyi bildi. Kısa sürede 73.800 dolara ulaşan BTC, yeni bir ATH’ye imza attı.

Güncel spot BTC ETF’lerine baktığımızda ise bir süredir para çıkışı hakim. Bu gelişme, ETF tarafındaki yatırımcıların artık satışa yöneldiğini ortaya koyuyor. Kripto sektörü için kritik bir öneme sahip olan ETF’lerden böyle bir veri gelmesi ise, doğal olarak piyasada negatif bir algı yarattı. Hem psikolojik hem de teknik açıdan önemli bir seviye olan 65.000 doların henüz net bir şekilde aşılmaması, bu algıyı daha da körükledi.

Spot BTC ETF’lerine olan talebin artması, doğrudan kripto para piyasasını etkileyip yatırımcılarda alıma yönelik bir hareketi getirebilir. Bundan dolayı spot BTC ETF’lerine para girişi oldukça önemli olacaktır. Boğa sezonunun devamı için bu metrik göz önünde bulundurulmalıdır.

btc bitcoin etf

2- Bitcoin’in piyasa üzerinde daha fazla hakimiyet kurması!

Geçmiş boğa sezonlarını dikkate aldığımızda Bitcoin hakimiyetinin (domimans) yüzde 70’i aştığını gözlemliyoruz. Daha sonrasında ise dominans’ta yaşanan düşüş, altcoin rallisini beraberinde getirmiş.

Fakat, güncel süreci ele aldığımızda henüz BTC’nin sektördeki pazar payı tam olarak öne çıkabilmiş değil. Bunun en kritik sebeplerinden biri ise memecoin piyasasının piyasa değeri olarak yer alıyor. Çok kısa bir sürede sert yükselişler yaşayan memecoin’ler, kripto pazarındaki paranın kayda değer bir kısmını üzerine çekti. Bu gelişmeyle beraber BTC, ETH ve XRP gibi önemli isimlere para girişi azaldı.

Özellikle de memecoin’lerdeki paranın BTC’ye kayması, yükseliş yönlü bir gelime olacaktır. Bundan dolayı Bitcoin’in piyasa hakimiyeti oldukça kritik bir öneme sahip.

btc.dominans

3- Bitcoin’e halving dopingi!

Merakla beklenen BTC halving’ine yaklaşık olarak 23 gün kaldı. Madencilik ödüllerinin yarıya düşmesiyle birlikte BTC’ye olan talebin artması bekleniyor. Geçtiğimiz halving’lere baktığımızda bu gelişme, genel olarak BTC fiyatını pozitif etkilemiş. Fakat, her sezon piyasa dinamiklerinin değiştiğini göz önünde bulundurursak, doğrudan BTC yükselişi beklemek doğru olmayabilir.

Halving’in yaratacağı atmosfer, BTC’nin fiyat hareketlerinde belirleyici olacaktır. Eğer ki kripto yatırımcılarında olumlu bir hava belirirse, Bitcoin fiyatı hızlı bir şekilde yukarı tırmanabilir. Böyle bir senaryoda teknik analizden ziyade piyasadaki coşku seviyesi, BTC fiyatında söz sahibi olacaktır.

btc bitcoin halvingi

4- İnsanlar, BTC’ye olan ilgisini tekrardan göstermeli!

Sosyal metrikler açısından önemli bilgiler veren Google Trends, Bitcoin için şimdilik iyi bir görünüm çizmiyor. Son 90 günlük veriler dikkate alındığında Google’daki Bitcoin aramaları, 5 Mart’ta zirve yapmış. Daha sonrasında ise bu metrik azalarak devam etmiş.

Bitcoin’deki olası bir yükselişi takip edilmemiz için önemli bir metrik olan Google Trends, 70’in üzerinde kaldıkça piyasaya yeşil ışık yakacaktır. 70’in üstündeki her süreç, insanların Bitcoin’i araştırmaya ve ilgi göstermeye devam ettiğini ortaya koyacaktır.

bitcoin google trends

5- FED faiz politikası

Kripto para endüstrisinde önemli bir paya sahip olan Federal Rezerv Sistemi (FED), Bitcoin’deki yükselişi etkileyecek unsurlardan biri olarak yer alıyor. Hem global hem de kripto para piyasasını doğrudan etkileyen FED, olası bir faiz azaltma kararı alması halinde BTC boğasının fitilini yakabilir. Böyle bir senaryoda sıkı para politikası zamanla azalıp, riskli varlıklara giriş artabilir. Riskli varlıkların başında da kripto paraların geldiğini düşünürsek, FED’in faiz politikası bu süreçte oldukça belirleyici oalcaktır.

fed faiz

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner