Yükleniyor...

BtcTurk’ten Veri İhlali İddialarına İlişkin Açıklama Geldi

Kripto para borsası BtcTurk, son zamanlarda sıklıkla dile getirilen veri iddialarına ilişkin Twitter hesabından bir açıklama gerçekleştirdi.

btc

Kripto para borsası BtcTurk, son zamanlarda sıklıkla dile getirilen veri iddialarına ilişkin Twitter hesabından bir açıklama gerçekleştirdi.

Şirket yaptığı açıklamada, kullanıcıların veri güvenliğini sağlamak amacıyla üst düzey güvenlik önlemleri aldıklarını ve aynı zamanda Kişisel Verilerin Korunması Kanunu (KVKK) başta olmak üzere yürürlükte bulunan tüm mevzuat yükümlülüklerine uygun bir biçimde faaliyetlerini gerçekleştirdiklerini kaydetti.

BtcTurk, iddialara ilişkin şu bilgileri paylaştı:

“Bahse konu iddialarda sunulan örnek verilerin iş ortaklığı içerisinde olduğumuz kurumlar ile KVKK kapsamında yapılan sözleşmelere uygun olarak paylaşılmasından önce, Temmuz 2018 tarihinde sistem dışına çıkarılan veri setlerinden birinin taslak hali (veritabanından alınan ilk hali) olduğu değerlendirilmiştir.

Bahse konu veri setinin depolandığı ortamda oluşan bir güvenlik ihlali neticesinde şirket dışına çıktığı düşünülmektedir.

Bahse konu veri ihlalinde kullanıcılarımızın selfie/özçekim kayırları, bakiye bilgileri, banka hesapları, finansal şifreleri ve nitelikli verileri ile ilgili olarak herhangi bir veri sızıntısının olmadığını önemle bildiririz. Bahse konu veri ihlalinden, ihlale konu Temmuz 2018 tarihinden önce kayıt olmuş 516.954 kullanıcımızın Temmuz 2018 tarihinde güncel olan aşağıdaki verilerinin etkilendiği düşünülmektedir.”

BtcTurk’te kayıtlu Ad Soyad, TC Kimlik Nımarası ve kullanıcı numarası/User ID bilgisi

BtcTurk’te kayıtlı e-posta bilgisi

BtcTurk’te kayıtlı adres bilgisi

BtcTurk’te kayıtlı doğum tarihi

BtcTurk’te kayıtlı cep telefonu numarası

Temmuz 2018 öncesi hesaba en son giriş tarihi

Temmuz 2018 öncesi hesaba en son giriş yapan IP adresi ve

Geri döndürülemez şekilde PBKDF2 algoritması ile maskelenmiş kullanıcı şifreleri.

BtcTurk konuya ilişkin Cumhuriyet Başsavcılığı’na gerekli bildirimlerin yapıldığını da ekledi.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner