Yükleniyor...

Bu Hafta Takip Edilmesi Gereken Önemli Gelişmeler ve BTC Teknik Görünümü

Geçtiğimiz hafta beklenti üzerinde gelen ÜFE verileri ile ABD borsaları satıcılı kapanmıştı.

bitcoin 1

Geçtiğimiz hafta beklenti üzerinde gelen ÜFE verileri ile ABD borsaları satıcılı kapanmıştı. Fed’in sıkı para politikasından uzun süre vazgeçmeyeceği korkusu ve bunun da resesyona yol açabileceği endişesi ile piyasaların rahatlamasına yönelik gelişmeler yarıda kaldı.

Haftanın Yorumu

Bu hafta ise yılın son merkez bankaları toplantılarını izleyeceğimiz ve yoğun veri akışlarının geleceği bir hafta olacak. Fed kararları Çarşamba, Avrupa Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankası kararları ise Perşembe günü açıklanacak. Volatilite gelen verilere bağlı olarak yüksek olacağı için risk yönetiminde temkinli davranmakta fayda var.

Fed’in FOMC toplantısında faiz artışını 50 baz puanlık bir artışa indirmesine kesin gözü ile bakılıyor. Bu yüzden toplantıyı öne çıkaran ana konu faiz kararından ziyade Fed’in önümüzdeki dönem yayınlayacağı projeksiyon olacak. 2023 yılına dair Fed’in makro tahminleri ile faiz kararlarına ilişkin tahminleri de görebileceğiz. Piyasalar 2023 yılında Fed’in biraz daha güvercin tutuma geçerek risk iştahının artmasını bekliyor.

Avrupa Merkez Bankası’ndan genel sinyaller ise Fed kadar net olmasa da, Euro Bölgesi enflasyonunun beklentinin altında kalması ile 50 baz puanlık bir faiz artışının olabileceği görüşü hakim. Aynı şekilde İngiltere Merkez Bankası’nın da 50 baz puan faiz artış kararı verebileceği beklentisindeyiz.

Kripto para piyasalarında yoğun FUD haberler, regülasyonların yarattığı belirsizlikler, merkez bankaları kararları ve enflasyonist baskının sürmesiyle piyasalara giren güçlü bir nakit akışı göremiyoruz. Ayrıca bu hafta FTX’in eski CEO’su Sam Bankman-Fried ABD Temsilciler Meclisi ve Finansal Hizmetler Komitesin’de vereceği ifadeyi takip edeceğiz. Bitcoin ise piyasalarda hafta sonunu hacimsiz geçirirken Asya piyasalarının açılmasıyla gelen satışlarla 16.900 seviyelerini gördü.

Bu Hafta Takip Edeceğimiz Önemli Gelişmeleri

13 Aralık 2022 Salı

ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) Beklenti: 7,3% Önceki: 7,7% – TSİ 16.30

ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Aylık) Beklenti (Aylık): 0,3% Önceki: 0,4%

ABD Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi FTX toplantısı – TSİ 18.00

14 Aralık 2022 Çarşamba

ABD Fed faiz kararı – TSİ 22.00

ABD Federal Açık Piyasalar Komitesi (FOMC) Basın Toplantısı – TSİ 22.30

İngiltere Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) Beklenti: 10,9% Önceki: 11,1% – TSİ 10.00

15 Aralık 2022 Perşembe

Euro Bölgesi Faiz Kararı – TSİ 16.15

16 Aralık 2022 Cuma

Euro Bölgesi Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) (Yıllık) Beklenti: 10,0% Önceki: 10,0% – TSİ 13.00

Bitcoin Teknik Görünüm

btcanaliz

Günlükte mavi kutumuzun bulunduğu 15.400 seviyesi önemli destek bölgemiz. Bu seviyenin korunması için günlük mum kapanışları takip edilebilir. Fiyatın kırmızı kutu bölgesine hareket edebilmesi için ise 18.100 seviyesi üzeri günlük kapanışlar yaparak sarı kutu bölgesinin kazanılması gerekir. Fiyat sarı kutuyu kazandığı takdirde ise 21.460-21.820 seviyeleri önemli direnç bölgesi olarak çalışabilir. Fiyat direnç bölgesini kıramazsa sarı kutu seviyesi olan 18.100 ve siyah kutu seviyeleri olan 21.250 seviyeleri arasında yatay hareket edebilir.

onchain

Dijital varlık yatırım ürünlerine toplam girişler 8,8 milyon ABD dolarına ulaşırken, bu hafta işlem hacimleri 2 yılın en düşük seviyesi olan 677 milyon dolara geriledi.

Yön açısından bakıldığında, dijital varlıklara yönelik olumlu yönelimlerin yer aldığı bir hafta oldu. Üst üste iki hafta boyunca kısa (short) pozisyonlardan çıkış olması yatırımcı tarafından  olumlu karşılandı.

CoinGecko Verilerine Göre Geçtiğimiz Hafta En Çok Yükselen Kripto Para Birimleri 

1- Stacks (STX) %21

2- Frax Share (FXS) %16,1

3- OKC (OKT) %14,3

4- Toncoin (TON) %11,4

5- Axie Infinity (AXS) %11,2

Geçtiğimiz Haftanın Öne Çıkan Kripto Haberleri

Yapay Zekadan Bitcoin Yıl Sonu Fiyat Tahmini: PricePredictions’ın Hareketli Ortalama (MA), Göreceli Güç Endeksi (RSI), Hareketli Ortalama Yakınsama Sapması (MACD), Bollinger Bantları (BB) gibi göstergelerini içeren algoritmasına göre, Bitcoin (BTC) 31 Aralık 2022 tarihinde 18.769,94 dolardan işlem görecek. BTC, 2030 yılında ise 150 bin dolar bandını aşmış olacak.

FIFA Hayran Festivali’nde Taraftarlar NFT Sanatçısı Oluyor: FIFA Fan Festival ziyaretçileri, Visa Masters of Movement deneyiminde kendileri de sanatçı olma ve sahadaki hareketlerini dinamik dijital sanat eserlerine dönüştürme fırsatına sahip olacaklar.

Robert Kiyosaki, Bitcoin Sahiplerinin Daha da Zenginleşebileceğini Söyledi: Rich Dad Poor Dad yazarı Robert Kiyosaki, Fed’in para politikasını değiştirmedikçe Bitcoin’in yanı sıra, altın ve gümüş gibi varlıkların da değer kazanacağını düşündüğünü söyledi.

Ripple ve SEC Davasında Olası Dört Sonuç: ABD’li Avukat Hogan, Ripple‘ın kazandığı ihtimali menkul kıymet olmamasına bağladı. Avukat, SEC tarafının kazanmasını da XRP‘nin kullanım alanına bağladı. Avukata göre, düzenleyici kanıtları XRP‘nin sınır ötesi ödemeleri güçlendirmede kullanıldığını ortaya çıkarırsa SEC kazanabilir. Beraberlik ve beklenmedik kararların ise hukuksal süreçlerde bir olasılık olarak görüldüğünü aktardı.

Dogecoin, Elon Musk’ın Desteğiyle Güçleniyor: Dogecoin, Elon Musk’ın Twitter’ın satın alımını tamamlamasıyla birlikte Ekim ayında önemli bir yükselişe geçti ardından Twitter Spaces’te bir konuşma yapan Musk, meme kripto para birimi DOGE’a desteğini yineledi. Aynı zaman DOGE kripto paralar arasında Türklerin en çok araştırdığı kripto para birimlerinden bir tanesi olarak göze çarpıyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner