Yükleniyor...

Bu Metriğe Göre Uzun Vadeli Bitcoin (BTC) Yatırımcıları Karda!

Glassnode tarafından sunulan verilere göre Bitcoin'de (BTC) uzun vadeli tüm cüzdanlar kar durumunda.

bitcoin kar

Glassnode tarafından sunulan verilere göre Bitcoin’de (BTC) uzun vadeli tüm cüzdanlar kar durumunda.

Glassnode, “Valley of Loss” yani Türkçe karşılığıyla “Kayıp Vadisi” isimli bir metrik paylaşarak bu metriğe göre Bitcoin’de uzun vadeli tüm cüzdanların karda olduğunu açıkladı.  Paylaşılan grafiğe göre üçüncü Bitcoin “Kayıp Vadisi” boğa piyasasında BTC 19.000 dolar civarında seyrederken kapanıyor. Tüm uzun vadeli BTC sahipleri (BTC arzının %75’ine sahip olan) şu anda kar durumunda.

Metrik Hakkında

Uzun vadeli yatırımcılar ve kısa vadeli trader’lar tarafından sahip olunan Bitcoin arzını sınıflandırmak için yeni bir metodoloji ortaya koyan Glassnode bu iki yatırımcı türünün kâr veya zarar durumunda olduğunu gösteren bir dizi zincir içi ölçüm oluşturdu. Yatırımcı davranışını zincir üzerinde bir perspektiften anlamak için, Uzun Vadeli Sahipler (LTH, “yatırımcılar”) ve Kısa Vadeli Sahipler (STH, “trader’lar”) arasında ayrım yapmak çok önemlidir.

Trader’lar “piyasayı yenmeyi” ve kısa zaman ölçeklerinde fiyat dalgalanmalarından yararlanmayı hedeflerken, uzun vadeli yatırımcılar uzun vadede BTC’nin gelecekte fiyat değerlenmesini göreceğine dair inançlarını sürdürüyorlar. Peki bu tür farklı davranışlar nasıl ölçülebilir ve bundan piyasa ile ilgili hangi sonuçlar çıkarılabilir? Mevcut metrikte, bu iki yatırımcı türünün sahip olduğu Bitcoin arz miktarını sınıflandırmak için yeni bir metodoloji ortaya koyulmakta ve uzun vadeli ve kısa vadeli sahiplerin ne zaman zararda veya kârda olduğunu gösteren bir dizi zincir içi ölçüm oluşturulmaktadır.

Kâr/Zarardaki Göreceli LTH/STH Arzına bakıldığında beklendiği gibi, boğa piyasalarında fiyatlar tüm zamanların en yüksek seviyelerine ulaştığında çoğu LTH arzının kârda olduğu görülmektedir.

Buna karşılık, önemli miktarda LTH arzı ayı piyasasında kayıp yaşıyor ve yeni bir boğa döngüsü geldiğinde bu azalıyor. Zarar anında LTH arzının artmasının farklı yolları vardır: Bir yandan, Mart 2020’deki “Kara Perşembe” gibi ani fiyat düşüşleri durumunda, daha önce kârda olan LTH arzı zarar bölgesine girebilir. Öte yandan, STH alanından yeni yatırımcılar geçip uzun vadeliye yönelebilir.

valleys loss

İkinci durum, 2018 ortasından itibaren başlayan en son “kayıp vadisinde” (üstteki grafik) gayet iyi görülmektedir: Bu, boğa koşusunun zirvesinde 2017’nin sonlarında alana giren yatırımcılar tarafından çok sayıda BTC satın alındığı anlamına geliyor. Ne yazık ki, sonraki ayı döngüsü onların LTH bölgesine “zararla” girmesine ve “kârda” olmamasına neden oldu. Bununla birlikte, 2017 yatırımcıları da dahil olmak üzere uzun vadeli yatırımcıların arzının neredeyse tamamı geri döndü. Bunun BTC sahipleri arasında genel olarak olumlu bir duyguya yol açtığına ve olumlu bir görünüme işaret ettiğine inanılıyor

Bu metrik, iki yatırımcı türü tarafından tutulan arzı ölçen yeni bir zincir içi ölçümler seti sunuyor ve Glassnode’a göre mevcut eğilimler; bir boğa piyasasının başlangıcını güçlü bir şekilde destekliyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner