Yükleniyor...

Binance Rehberi: Binance Nasıl Kullanılır? Binance Borsasına Dair Yorumlar

Kripto paraların popülerliğinin artması kripto para meraklılarının aklına Binance nasıl kullanılır, Binance borsası yorumları gibi soruları getirmektedir.

Binance

Kripto paraların popülerliğinin artması kripto para meraklılarının aklına Binance nasıl kullanılır, Binance borsası yorumları gibi soruları getirmektedir. Son derece kullanışlı ve işlem hızının yüksek olmasıyla popüler olan kripto para borsası Binance, sunduğu geniş çözümlerle tanınmaktadır. Gelin şimdi Binance’la ilgili merak edilen birçok soruyu cevaplandıralım.

Adının Türkiye’de sık sık duyulduğu Binance, kısa bir süre içerisinde Binance Türkiye’ye açmasıyla ülkedeki popülerliğini daha da artırmış durumda. Marketinde listelediği Bitcoin‘in yanı sıra onlarca altcoin’i listeleyen Binance, yüksek işlem hacmi ve hızlı işlem imkanı sunmaktadır.

Kısaca Binance Nedir?

Binance, dünyada popülerlik kazanmış, yüksek ticaret hacmine sahip, kripto paraların alınıp satılabildiği bir kripto para ticaret platformudur. Sunduğu çeşitli ticaret çözümleri, güvenilirliği ve yüksek altcoin çeşitliliğiyle bilinen Binance, çok daha fazla konuda adından sıkça söz ettirmektedir. Türk kripto para yatırımcılarının borsa arayışındayken genel olarak ilk adım attığı ve tercih ettiği borsalardan birisidir.

Kısaca Binance, Bitcoin ve altcoin’lerin alınıp satılabildiği, hem basit hem de gelişmiş işlem seçeneklerinin yer aldığı bir platformdur. Binance aracılığıyla yapacağınız yatırımlarda birçok kripto para birimine göz atma ve doğrudan doğruya analizlerinizi yapabilme imkanına sahipsiniz.

Binance Ne Zaman Kuruldu ve Sahibi Kim?

Binance, kripto topluluğunda kısa adıyla CZ olarak bilinen Changpeng Zhao tarafından 1 Temmuz 2017 yılında kuruldu. Borsa, sektöre geç girmesine rağmen ticaret hacmiyle birçok borsayı geçmeyi başarmış ve adından da sık sık söz ettirir olmuştur.

Binance Ne İşe Yarar, Kullanışlı mı?

Yukarıda da aktardığımız gibi, Binance bir kripto para borsasıdır. Yüksek ticaret hacmi, kullanımı kolay arayüzü, güvenilirliği ve hizmet kalitesiyle ön plana çıkmaktadır. Binance üzerinden başta Bitcoin olmak üzere diğer kripto para birimlerini alabilir ve satabilirsiniz. Binance aracılığıyla birbirinden farklı kripto para ticaret araçlarına da ulaşabilirsiniz.

Binance’a Nasıl Kayıt Olunur?

Binance’ın anasayfasında sağ üst kısımda yer alan “Kayıt Ol” düğmesine tıklayıp, e-posta ve şifrenizi girerek hızlı ve kolay bir şekilde kayıt işlemini tamamlayabilirsiniz.

Binance hesap acma

Üyelik işleminin tamamladıktan sonra kripto para ticareti yapmaya hazırsınız. Kayıt işleminin ardından çift faktörlü kimlik doğrulamayı (2FA) aktif hale getirmeniz hesap güvenliğiniz için oldukça önemlidir.

Binance Nasıl Kullanılır?

Binance’dan Bitcoin veya diğer kripto para birimlerinden herhangi birini alabilmek için öncelikle yeni bir üyelik açmanız ya da üyeliğiniz varsa sisteme giriş yapmanız gerekmektedir. Ardından para yatırmak için “TRY yatırma” bölümünden Papara ya da alternatif yöntemlerle hesabınıza yükleme işlemini gerçekleştirmelisiniz.

Papara ile yapılacak havale işlemi için bilinmesi gereken tek ve en önemli şudur; havale yapılan hesap sahibi ile Binance hesap sahibi aynı kişiler olmalı. Alıcı bilgilerinin kontrolünü de yaptıktan sonra ödeme gerçekleştirilir. Alış – satış bölümünden Bitcoin (BTC) veya diğer kripto para biriminin seçimi yapılır ve miktar girilerek alış işlemi gerçekleştirilir. Satış yaparken de aynı yöntem kullanılır.

Binance Komisyon Oranları

Binance’ın komisyon oranları son derece değişkendir ve üyelik tiplerine göre de uygulanan komisyon oranları farklılık göstermektedir. 6 Aralık 2020 (saat 20.00) itibariyle geçerli olan komisyon oranlarına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Komisyon oranları, 30 günlük kümülatif işlem hacmi ve 24 saatlik ortalama bakiyeler her gün 3.00 (TSİ) itibarıyla otomatik olarak hesaplanır. Kullanıcının VIP seviyesi ve komisyon oranları, aşağıdaki komisyon tablosu uyarınca her gün 05.00 (TSİ) itibarıyla güncellenmektedir.

Seviye 30g İşlem Hacmi (BTC) ve/veya BNB Bakiyesi Piyasa Yapıcı / Piyasa Alıcı
VIP 0 < 50 BTC veya ≥ 0 BNB 0.1000% / 0.1000%
VIP 1 ≥ 50 BTC ve ≥ 50 BNB 0.0900% / 0.1000%
VIP 2 ≥ 500 BTC ve ≥ 200 BNB 0.0800% / 0.1000%
VIP 3 ≥ 1500 BTC ve ≥ 500 BNB 0.0700% / 0.1000%
VIP 4 ≥ 4500 BTC ve ≥ 1000 BNB 0.0700% / 0.0900%
VIP 5 ≥ 10000 BTC ve ≥ 2000 BNB 0.0600% / 0.0800%
VIP 6 ≥ 20000 BTC ve ≥ 3500 BNB 0.0500% / 0.0700%
VIP 7 ≥ 40000 BTC ve ≥ 6000 BNB 0.0400% / 0.0600%
VIP 8 ≥ 80000 BTC ve ≥ 9000 BNB 0.0300% / 0.0500%
VIP 9 ≥ 150000 BTC ve ≥ 11000 BNB 0.0200% / 0.0400%

Piyasa Yapıcı: İşlem tahtasında bir teklif oluşturan emir tipi.

Piyasa Alıcı: İşlem tahtasındaki bir teklifi kabul eden emir tipi.

Binance’ın Avantajları ve Dezavantajları Neler?

Kendi kripto para birimine sahip olan Binance, hem avantajları hem de dezavantajlarını beraberinde getirmektedir. Örneğin çok sık kripto para alım ve satım işlemi yapıyorsanız daha az komisyon ücreti ödemek için hesabınızda bir miktar Binance Coin (BNB) bulundurmanız yeterli. BNB’ler komisyon ücretinin daha düşük olmasını sağlayacak (hesap ayarlarından bu seçeneğin aktifleştirilmesi gerekmektedir.)

Borsa, güvenliğe verdiği önemle her geçen gün çok daha fazla kullanıcıya ulaşmaktadır. Güvenilir kripto para borsaları arasında yer alan Binance, yüksek ticaret hacmiyle dünyanın en büyük kripto para borsalarından biridir. API Key ile işlem yapabilmenizi sağlıyor olması ve düşük işlem ücreti sunuyor olması borsanın avantajları arasında yer almaktadır.

Böylesi büyük bir borsanın bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Bu dezavantajlar kullanıcıdan kullanıcıya değişkenlik gösterirken, kripto para orumları ve şikayet sitelerine göz atarak kendi değerlendirmenizi yapabilirsiniz.

Binance için Kullanıcı Yorumları

Türkiye’de olduğu gibi tüm dünyada da popüler olan Binance, gerek işlem kolaylığı gerek kalitesiyle öne çıkmaktadır. Marketindeki altcoin çeşitliliği gibi nedenlerle de sık sık tercih edilmektedir. Binance kullanıcı yorumları için kripto para forumlarını ziyaret edebilir, Şikayetvar, Ekşi Sözlük gibi platformlara göz atabilirsiniz. Bu platformlar aracılığıyla gerçek kullanıcı deneyimlerine ulaşabilirsiniz.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner