Yükleniyor...

Bu Popüler Modele Göre Yarılanma Bitcoin’i En Düşük 55.000 Dolar Seviyesine Taşıyacak

Halving (yarılanma) hızla yaklaşırken herkesin kafasında Bitcoin'in (BTC) fiyatının nasıl etkileneceği sorusu var.

Bitcoin 1

Halving (yarılanma) hızla yaklaşırken herkesin kafasında Bitcoin’in (BTC) fiyatının nasıl etkileneceği sorusu var. Yarılanmanın en büyük kripto para biriminin fiyatı üzerine etkisini tahmin eden popüler bir modele göre Bitcoin, 55.000 ila 400.000 dolar arasında bir fiyata ulaşacak.

Stok akış modeli ile BTC fiyatlamasını tahmin eden popüler analist Plan B, yaptığı son açıklamada modelin tam olarak anlaşılmadığını söyledi. Analist, yarılanma sonrası Bitcoin’in fiyatının 50.000 dolar ve üzeri olacağını söyleyerek, yatırımcılara hazırlanmaları tavsiyesinde bulundu.

Yarılanma yaklaştıkça Bitcoin’in fiyatı üzerinde etkisini araştıran birçok analiz paylaşılıyor. Bu analizlerin en popüleri ise stok akış modeli. Bu modele göre Mayıs ayında gerçekleşecek olan üçüncü yarılanmanın BTC fiyatı üzerinde derin ve olumlu bir etkisi olacak.

Modelin sahibi olan analist Plan B, yarılanma ile oluşacak kıtlığın Bitcoin’in fiyatında önemli bir sıçramaya neden olacağını düşünüyor. Ancak analist modelin çok fazla iyimser olarak yorumlandığını ve teorisinin tam anlaşılmadığını belirtti:

S2F (stok akış) modeli hakkında bazı yanlış anlaşılmalar var:

1) Mayıs 2020’ye kadar 100 bin dolar öngörüyor. Hayır, grafikte gösterildiği gibi Mayıs 2020-2024 için ortalama 100 bin dolar öngörülüyor.

2) Neden 55 bin dolar ve 100 bin dolar şeklinde iki fiyat tahmini var? Evet iki fiyat tahmini var, aylık verilere sahip orijinal model (22 Mart) yaklaşık 55 bin dolar diyor ancak yıllık verilere sahip yeni model 100 bin dolar seviyelerini gösteriyor. Seçim sizin.

Yarılanma Sonrası Hemen Artış Beklenmemeli

Analist, 100.000 dolarlık fiyat tahmininin yarılanma etkinliğinden hemen sonra gelmeyeceğini açıklığa kavuştururken, etkinlikten sonra bir noktada bekleyeceğimiz ortalama bir fiyat aralığı verdi.

Plan B, fiyatın mevcut yarılanma döngüsü boyunca 8.000 dolar ila 100.000 dolar arasında kendi ortalamasını bulup hareket edeceğini belirtiyor. Yukarıdaki grafik, stok akış modeline kıyasla geçmiş BTC fiyat performansını gösteriyor. Kalın mavi bant ise Plan B’nin ifade ettiği ortalamayı gösteriyor.

Grafikte görüldüğü gibi, BTC fiyatı daha önce model için öngörülen ortalamanın altına düşmüş ve son yarılanmadan hemen sonra fiyatın stok akış tahmin bandına yetişmesi biraz zaman almış. Fakat boğa piyasasının zirvesinde, popüler modelin öngördüğü fiyat aşılmıştı. Sonra tekrar modelin belirttiği sınırlar arasında işlem görmeye devam etti.

Plan B ve diğer analistler, yarılanmanın BTC fiyatı üzerindeki etkisi konusunda oldukça iyimser. Ancak, önümüzdeki aylarda Bitcoin’in fiyatının 5 kat artacağı öngörüsü onlar için bile çok fazla iyimser.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner