Yükleniyor...

Bugün İtibariyle Çıkarılmayı Bekleyen 3.15 Milyon Bitcoin Kaldı!

1 Ağustos 2019 itibariyle toplam Bitcoin arzının yüzde 85'i çıkarıldı ve dolaşıma girmiş durumda.

Bitcoin

1 Ağustos 2019 itibariyle toplam Bitcoin arzının yüzde 85’i çıkarıldı ve dolaşıma girmiş durumda.

Blockchain.info’nun verilerine göre, bugün itibariyle Bitcoin madencilerin işlem doğrulama sürecinin bir parçası olarak 17.850.000 Bitcoin’i çıkardıkları görülüyor. Toplam Bitcoin arzı 21.000.000 ve her dört yılda bir blok ödüllerinin yarılanmasıyla kalan 3.15 milyon Bitcoin ancak 120 yılda çıkarılabilecek. Bu da Bitcoin’lerin tamamının 2140 yılında çıkarılmış olacağı anlamına geliyor.

Bitcoin arzındaki bu gelişmenin ardından Twitter’da Rhtym olarak bilinen ünlü kripto para analisti “Kıtlık başlamak üzere” değerlendirmesinde bulundu.

Öte yandan dolaşımdaki 17.850.000 Bitcoin’in bir kısmı dolaşımda değil ve bu durum kullanıcıların özel anahtarlarına erişimlerini kaybetmiş olmalarından kaynaklanıyor. Özel anahtarlarına erişimlerini kaybeden kullanıcılar hiçbir zaman bu Bitcoin’lerine erişemeyecekler.

Kayıp Bitcoin miktarının 4 milyona yakın olduğu öngörülüyor. Yani toplam arzın yaklaşık yüzde 20’sine hiçbir zaman ulaşılamayacak.

Tüm bunlarla birlikte Bitcoin blok ödüllerindeki bir sonraki yarılanma 2020 yılının Mayıs ayında gerçekleşecek ve 12.5 BTC olan blok ödülü 6.25 BTC’ye düşecek. Analistler bu düşüşle birlikte Bitcoin fiyatının yükselişe geçeceği görüşünde. Geçmişteki yarılanmalarda yaşanan fiyat yükselişleri hesaba katıldığında bu görüşün çok da yanlış olmadığı görülüyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner