Yükleniyor...

Çağrılar Büyüyor: Apple, Bitcoin (BTC) Yatırımında Tesla’nın Yolunu İzlemeli

Elon Musk’ın CEO’su olduğu Tesla’nın 1.

cagrilar buyuyor apple bitcoin btc yatiriminda teslanin yolunu izlemeli

Elon Musk’ın CEO’su olduğu Tesla’nın 1.5 milyar dolarlık Bitcoin (BTC) yatırımının ardından, Bitcoin 44.000 dolara sert bir sıçrama gerçekleştirmişti. Tesla’nın bu yatırımı, kripto para topluluğu tarafından kurumsal anlatıyı ilerletebilecek büyük bir gelişme olarak nitelendi. Önde gelen bir analist ise, Apple’ın Tesla’nın yolunu izlemesi gerektiğini öne sürüyor.

RBC Dominion Securities analisti Mitch Steves, 2 trilyon dolardan fazla değere sahip ABD firmasının, 20 yıl içinde ABD’yi kripto para konumunda lider bir ülke haline getirebileceğini söylüyor.

Analist, şirketin kripto para borsası işine girmesi durumunda Apple’ın “hemen pazar payı kazanabileceğini” düşünüyor. Steves’e göre böyle bir gelişme, Apple’ın “birkaç tıklama ile milyarlarca dolarlık bir fırsatı” ortaya çıkarmasına izin verebilir.

Steves senaryoyu, Jack Dorsey’in Square şirketinin geçen yılın üçüncü çeyreğinde Bitcoin’den 1.6 milyar dolardan fazla gelir elde etmesine dayanarak hesapladı.

Buna karşılık, Ocak ayı itibarıyla Apple, 1.65 milyar cihazdan oluşan aktif bir kullanıcı tabanına sahipken, Square’in 30 milyon güçlü aylık aktif kullanıcısı var.

Ek olarak analist, Apple’ın Apple Wallet hizmetini bir kripto para hizmetine dönüştürerek, firmanın büyümesine önemli ölçüde katkıda bulunabileceğini söylüyor. Analistlere göre Apple, cüzdan tabanlı bir kripto para borsasından her yıl yaklaşık 40 milyar dolar kazanabilir.

Apple’ın Bitcoin’e yatırım yapması gerektiğini düşünen tek isim Steves değil. Toroso Investments portföy yöneticisi Dan Weiskopf da, teknoloji firmasının Bitcoin’e özellikle enflasyona karşı bir önlem olarak daha yakından bakması gerektiğine inanıyor. Geçtiğimiz günlerde Weiskopf, 10-20 milyar dolarlık BTC’nin, Apple’a uzun vadede “agresif bir şekilde hisse senedi geri satın almaya” kıyasla daha fazla kar sağlayabileceğini belirtmişti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner