Yükleniyor...

Cameron Winklevoss Kimdir?

Cameron Winklevoss, Winklevoss Capital Management ve Gemini kripto para borsasını kuran Amerikalı bir kripto para birimi yatırımcısıdır.

winklevoss kardesler

Cameron Winklevoss, Winklevoss Capital Management ve Gemini kripto para borsasını kuran Amerikalı bir kripto para birimi yatırımcısıdır. İkiz kardeşi Tyler Winklevoss ile ”Winklevoss kardeşler” olarak tanınmaktadır.

Winklevoss Kardeşler

21 Ağustos 1981 doğumlu Amerikalı tek yumurta ikizi Winklevoss kardeşler, kripto para yatırımcılarıdır. Aynı zamanda Winklevoss Capital Management ve Gemini kripto para borsasının kurucularıdır. İkiz kardeşler, sınıf arkadaşları Divya Narendra ile, adı ilerleyen zamanlarda ConnectU olarak değiştirilen HarvardConnection’ı kurmuştur. Facebook davası ile oldukça dikkatleri çeken Winklevoss Kardeşler, Mark Zuckerberg’in Facebook’u yaratmak için onların ConnectU fikrini çaldığını iddia etmiştir. 2004 yılında açılan dava, 2008 Şubat ayında anlaşma ile sonuçlanmıştı. Zuckerberg, 45 milyon dolarlık Facebook hissesi ve 20 Milyon nakit olmak üzere toplamda 65 milyon dolar ödemiştir.

Ancak 2010 yılının Mayıs ayında Winklevoss kardeşler, Facebook’u hisse senedinin değeri konusunda menkul kıymet sahtekarlığı ile suçlamış ve anlaşmanın geri alınmasını istemiştir. ConnetU, anlaşma sırasında sunulan hisse senedinin değerinin 45 Milyon değil, 11 milyon dolar değerinde olduğunu belirtmiştir. Temyiz mahkemesindeki yenilginin ardından Winklevoss ikizleri, dava için Birleşik Devletler Yüksek Mahkemesine dilekçe vermeye karar vermişlerdir. Ancak Haziran 2011’de fikirlerini değiştirdiklerini açıklamışlardır. 2012 yılında Winklovess kardeşler, Bitcoin popülerleşmeden hemen önce, Bitcoin’e 10 milyon dolar yatırım yapmıştır. Ardından Bitcoin’în yükselmesi ve diğer iş alanındaki yatırımları ile servetleri katlanmıştır. Yatırımlarını değerlendirmek amacıyla, 2012 yılında Winklevoss Capital Management’i kurmuşlardır.

Winklevoss gemini

Gemini Borsası

Cameron ve Tyler Winklovess kardeşler, Gemini Trust Company’i kurmuştur. Gemini, dijital varlıkların alım satımının gerçekleştiği ve varlıkları depolamaya olanak tanıyan bir dijital para borsasıdır. Aynı zamanda bir saklama kuruluşu olarak da hizmet vermektedir. Kuruluşundan iki yıl sonra Gemini borsası, Ethereum’u alıp satmaya yetkili ilk borsa olmuştur. Bitcoin’den sonra en popüler ikinci dijital para birimi Ethereum’dur. 2015 yılında New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı tarafından Gemini, güvenli kripto para borsalarından biri olarak belirlenmiştir.

Birçok kripto para birimine ev sahipliği yapan Gemini, aynı zamanda depolama hizmeti de sunmaktadır. Kullanıcılarına kripto para yatırma işlemlerinde %7 faiz ödemekte olan Gemini, aynı zamanda Bitcoin ödül kredi kartı ve tasarruf hesabı sunmaktadır. Gemini borsasının kendine ait Gemini doları adında bir dijital para birimi bulunmaktadır. Gemini, doları bir stablecoin’dir ve ABD dolarına sabitlenmiştir.

Dünyanın ilk Bitcoin milyarderleri olarak nitelendirilen Winklevoss kardeşler, Gemini’nin küresel operasyonlarını yönetmeye devam etmektedir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner