Yükleniyor...

Cardano (ADA) Geliştiricileri Yeni Token Türünü Tanıtıyor: NFTA Nedir?

Input Output Global ve Cardano Vakfı, Cardano'ya katkıda bulunanlara on NFTA verdi.

cardano nfta

Input Output Global ve Cardano Vakfı, Cardano’ya katkıda bulunanlara on NFTA verdi.

Cardano Vakfı, “non-fungible tokens of appreciation” (NFTA’lar) kavramına öncülük ediyor. Kâr amacı gütmeyen kuruluş, onları tutkulu Cardano (ADA) katılımcıları arasında dağıttı. NFTA, non-fungible takdir token’ları anlamına geliyor.

Cardano Vakfı tarafından yayınlanan ayrıntılı bir blog gönderisine göre, Cardano (ADA) geliştirici web portalının lansmanını olağandışı bir şekilde kutluyor. Burada blockchain’in ilerlemesine katkıda bulunanlar kutlanıyor. Blog gönderisinde yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Cardano Geliştirici Portalı’nın lansmanını kutlamak için Cardano Vakfı, dünyanın non-fungible Takdir Token’larını (NFTA’lar) bastı. NFTA’lar, geri bildirim sağlayan ve geliştirici portalının oluşturulmasına yardımcı olan on geliştiriciye takdirlerini gösteren NFT’lerdir. Bunları bir seminere veya etkinliğe katıldığınızda sizlere verilen ‘katılım sertifikaları’ olarak düşünün. Tek farkları dijital olması.”

Yeni token’lar, NFT odaklı bir Cardano İyileştirme Önerisi (Cardano Improvement Proposal) olan CIP 721 Meta Veri Standardına göre basılıyor. Bu bilgilerin blockchain’de saklanabilmesi için kullanıcıların Cardano token’ına meta veri eklemesine olanak tanır. Bu token’ların ve meta verilerinin gerçekliğini sağlamak için Cardano Vakfı’nın resmi cüzdanı, bunları basması için yetkilendirdi.

Ethereum ve Cardano Token’ları Arasındaki Temel Fark

Token basımı süreci, herkesi Cardano’nun blockchain gezginine gönderen bir QR kodu ile doğrulanabilir. Ayrıca token’lar Cardano Foundation’ın resmi NFTA sayfasından kontrol edilebilir.

Cardano (ADA) geliştiricileri, NFTA’ların ve tüm Cardano token’larının Ethereum’dan farklı bir şekilde basıldığını vurguladı. Cardano’nun token’ları ADA’ya benzer şekilde basılıyor: süreç akıllı sözleşmeleri içermiyor.

Cardano üzerine inşa edilen token’lar yereldir. Ethereum’un ERC-20 token’larından farklı olarak Cardano, akıllı bir sözleşme gerektirmez. Bunun yerine token’lar, Cardano’nun yerel token’ı ADA gibi işlem görür. Yerel token’ları kullanarak, sanatı veya takdiri temsil eden Non-Fungible-Tokens gibi çeşitli dijital varlıklar oluşturabilirsiniz.


Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner