Yükleniyor...

Bored Ape Yacht Club İsimli NFT Projesi, Bir Orangutan Yardım Kuruluşuna Bağış Yaptı

Bored Ape Yacht Club adlı maymun temalı bir NFT projesi, bugün Orangutan Outreach adlı bir orangutan yardım kuruluşuna 66.

Bored Ape Yacht Club

Bored Ape Yacht Club adlı maymun temalı bir NFT projesi, bugün Orangutan Outreach adlı bir orangutan yardım kuruluşuna 66.45 ETH (208.000 dolar) bağışladı. Bu, hayır kurumuna toplam bağışların cari fiyatları 850.000 dolara denk geliyor.

Bağış, kripto varlık bağış platformu The Giving Block aracılığıyla düzenlenen işlemler Ethereum ile yapıldı. Bu platform, herkesin desteklenen bir dizi hayır kurumuna doğrudan kripto varlık birimi ödemesi yapmasına olanak tanıyor.

2007 yılında kurulan Orangutan Outreach, Borneo ve Sumatra’daki orangutanları korumaya odaklanan, New York merkezli kar amacı gütmeyen bir kuruluştur.

Bored Ape Yacht Club, maymunları içeren bir NFT koleksiyonudur. Ancak NFT sahipleri, paylaşılan dijital bir tuval üzerine çizim de dahil olmak üzere başka ayrıcalıklar elde eder.  Bunu, Ethereum cüzdanlarıyla oturum açarak, söz konusu NFT’ye sahip olduklarında yaparlar.

NFT koleksiyonu 23 Nisan’da piyasaya sürüldü, ancak 1 Mayıs’a kadar tükendi. Her bir NFT maymunu basmanın maliyeti 0,08 ETH idi ve o zamanlar her biri yaklaşık 220 dolar değerindeydi. 10.000 NFT ile bu projenin 2.2 milyon dolar civarında netleştiği anlamına geliyor.

Bored Ape Yacht Club, birçok kripto varlık üyesinin kendi maymunlarını göstermek için Twitter profil resimlerini değiştirmesiyle hızla tutuldu. Bu ilgiyle birlikte, bu NFT’lerin fiyatları mevcut taban fiyatla (yani NFT’lerin şu anda satılmakta olduğu en düşük fiyatlar) hızla yükseldi ve şimdi 15 ETH’nin (47.000 dolar) üzerine çıktı.

Topluluk daha önce 30 Haziran’da bir dizi hayvanı hayır kurumuna 135 ETH (419.000 dolar) bağışlamıştı; buna o sırada Orangutan Outreach’e 33.75 ETH (100.000 dolar) bağış da dahildi. Diğer hayır kurumları arasında Bonobo Dostları (bonobolar bir tür büyük maymundur) ve evcil hayvanları kurtaran Wright-Way Rescue vardı.

9 Temmuz’da The Giving Block aracılığıyla Orangutan Outreach’e 5.75 ETH (18.000 dolar) dahil olmak üzere 11.5 ETH (36.000 dolar) bağışladı ve 28 Temmuz’da aynı amaç için 169 ETH (524.000 dolar) verdi.

Bu bağlamda, kripto varlık topluluğunun üyeleri, yeni ve sıcak bir projeyi NFT koleksiyonuna “yardım etme” fikrine atıfta bulunarak şaka yollu kendilerine “maymunlar” diyorlar. Bu nedenle FTX CEO’su Sam Bankman-Fried’in masasının yanında “maymun sezonu” anlamına gelen bir “APE SZN” işareti bulunuyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner