Yükleniyor...

NFT pazaryeri Blur’dan koleksiyonlar buharlaştı: Kimlik avı dolandırıcılığı başrolde!

NFT pazaryeri Blur'da gerçekleşen kimlik avı dolandırıcılığında talihsiz bir kullanıcı 240 bin dolar değerindeki NFT'lerini çaldırdı.

NFT pazaryeri hack

NFT pazaryeri Blur’da gerçekleşen kimlik avı dolandırıcılığında talihsiz bir kullanıcı 240 bin dolar değerindeki NFT’lerini çaldırdı.

X’te (eski adıyla Twitter) 0xQuit tarafından bildirilen kayıp, her biri bir wei’den (Ether’in en küçük birimi) listelenen altı Bored Ape Yacht Club NFT’si, 40 Beanz ve üç Elemental koleksiyonlarını içeriyordu. Her varlık için mevcut taban fiyatlarına göre toplam tutar yaklaşık 239.676 dolara denk geliyor.

Solidity geliştiricisi ve denetçisi 0xQuit yaptığı açıklamada, dolandırıcılığın Blur’un listeleme sistemindeki bir açığı kullanarak özel satışları mümkün kılan bilinmeyen bir kuruluş tarafından düzenlendiğini söyledi.

NFT blur dolandirici

NFT dolandırıcılarından yeni taktikler

Blur’daki güvenlik sistemlerine rağmen dolandırıcı, kamuya açık erişilebilirlik gereksinimini atlatarak NFT‘lerin telif hakkı ayarlarını değiştirmeyi başardı.

0xQuit, dolandırıcıların buna karşı koymak için kullanıcıları yüksek fiyatlardan NFT listelemeye yönlendirdiklerini ve tüm gelirin dolandırıcının adresine gittiğini söyledi. Dolandırıcılar bu hamleyi NFT’lere yönelik işlemleri iptal eden bir kural koyarak yapıyor ve böylece satış işlemini gizli hale getiriyorlar.

0xQuit, bu taktiğin yalnızca dolandırıcının işlemi gerçekleştirdiğini ve başkalarının düşük fiyatlı satışlara ulaşmasını engellediğini söyledi. Quit, dolandırıcılığın genellikle X’te ücretsiz bir NFT mint’i veya airdrop etkinliğiyle yapıldığını ifade etti.

NFT ile ilgili dolandırıcılıklar, 2020’nin sonu ve 2021’in başında varlıkların popülerliğinde yaşanan büyük artışın ardından pazar yerleri ve kullanıcılar için sürekli bir baş ağrısı haline geldi. Bunlara ek olarak geçtiğimiz ay, üç İngiltere vatandaşı, 2021 yılında “Evolved Apes” NFT koleksiyonuyla ilgili 3 milyon dolarlık bir dolandırıcılığı organize etmekle suçlandı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner