Yükleniyor...

Ünlü analist Bitcoin için konuştu: Bu 3 veri çok önemli!

Capriole Investments'ın kurucusu Charles Edwards birden fazla metriğin Bitcoin'de (BTC) düşüş sinyali verdiğini ifade etti.

bitcoin analist grafik

Capriole Investments’ın kurucusu Charles Edwards birden fazla metriğin Bitcoin’de (BTC) düşüş sinyali verdiğini ifade etti.

Bitcoin (BTC) fiyatı son 24 saatte yüzde 2,25 değer kaybetti. BTC, güncel olarak 14 Mart’ta ulaştığı tüm zamanların en yüksek seviyesi 73.835 doların yüzde 16 altında bulunuyor. Bitcoin son bir ayda yüzde 8,75, son üç ayda ise yüzde 5,5 düşüş yaşadı. BTC fiyatı Haziran ayında zayıf seyretti ve piyasa analistlerinin lider kripto para için “döngü zirvesinin” görülüp görülmediğine yönelik yorumlarda bulundu.

Peki analistler BTC’de esas zirvenin görüldüğünü neden düşünüyor?

btc bitcoin kripto fiyat

Uzun vadeli BTC tutanların enflasyon oranı kritik bir eşikte

Capriole Investments’ın kurucusu Charles Edwards, çok sayıda zincir içi ölçümün Bitcoin’in iki girişimden sonra yeni zirvelere ulaşamamasının bir “zayıflık işareti” olduğu görüşünde.

Edwards son bülteninde, Bitcoin uzun vadeli sahibi (LTH) enflasyon oranının son iki yılda istikrarlı bir şekilde arttığını açıkladı.

Glassnode’a göre, LTH piyasa enflasyon oranı madencilere günlük ihraçların üzerindeki yıllık birikim veya dağıtım oranlarını ölçer. Daha yüksek değerler, LTH’lerin Bitcoin varlıkları azaldıkça satış baskısına katkıda bulunduklarını gösteriyor.

Edwards, boğa piyasası zirvelerinde piyasa enflasyonunun nominal enflasyonun (2,0 eşiği) üzerine çıktığını ve bunun da döngünün zirvede olma olasılığının yüksek olduğunu belirtti.

“Bugün 1,9 ile bu seviyeye çok yaklaşmış durumdayız.”

BTC Bitcoin veri istatistik1

“Bitcoin uyuşukluğu” üç aydır artışta

Piyasa döngülerinin belirlenmesinde ve Bitcoin’in yükselişte mi yoksa düşüşte mi olduğunun değerlendirilmesinde faydalı olan bir diğer metrik de Türkçeye “uyuşukluk akışı” olarak çevrilebilecek Dormancy Flow. Bu, genel eğilime göre satılan coin sayısını ölçmek için kullanılan bir zincir içi metriktir.

Glassnode’dan alınan ek veriler, Bitcoin Dormancy Z-skorunun son 90 gün içinde keskin bir artış gösterdiğini ortaya koyuyor.

Edwards, bu metriğin Nisan ayında önemli ölçüde zirve yaptığını, satılan kripto paraların ortalama yaşının 2024’te önemli ölçüde daha yüksek olduğunu öne sürdü. Analist, “Bu metrikteki (z-skoru) zirvelerden tipik olarak sadece üç ay sonra ralli zirvesi görülür” dedi.

“Şimdi üç ay geçti. Fiyat düştü ve Dormancy Z-Score zirvesi 2017 ve 2021 zirvelerine çok benzer bir yapıda kalmaya devam ediyor.”

Mevcut değeriyle Dormancy Flow Z-skoru, Bitcoin’in işlem hacmiyle desteklenmeyen bir işlemdeki coinlerin toplamına göre aşırı değerli olduğu anlamına gelir. Bu da Bitcoin fiyatının bir döngü zirvesine ulaşmış olabileceğini ve bunun da genel kripto piyasası için düşüş anlamına gelebileceğini gösteriyor.

btc veri istatistik2

BTC’de madalyonun öbür yüzü

Bir diğer yandan, satılan dijital varlıkların toplam hacmini hesaplayan ve genel piyasa faaliyetine ilişkin kapsamlı bir görünüm sağlayan Harcanan Hacim (spent volume) önemli bir metrik olarak öne çıkıyor. Söz konusu hacimdeki ani yükselişler zirvenin geldiği göstergesi olabilir. Bitcoin’in 7-10 yıllık harcanan hacmi aniden büyümesi analistler tarafından bir döngü zirvesi olarak yorumlanıyor.


“Bu grafiğin tüm geçmişi yok oldu çünkü muazzam miktarda Bitcoin zincir üzerinde hareket etti.”

Piyasayı saran Mt. Gox endişesi

Edwards ayrıca 9 milyar dolardan fazla değerde Bitcoin’in 10 yıldan daha eski adresler tarafından taşındığını belirtti. Bu dağılımı, alacaklılarına Temmuz ayında geri ödeme yapmaya hazırlanan feshedilmiş kripto borsası Mt. Gox’un son hamlesine bağladı.

Bir Bitcoin finansal hizmetler şirketi Swan da benzer fikri paylaşarak, piyasanın Mt. Gox alacaklılarının 10 yıl sonra yakında serbest bırakacağı 142.000 Bitcoin’in (mevcut rakamlarla yaklaşık 9 milyar dolar) etkisi konusunda endişeli olduğunu söyledi.

Swan, “birçok alacaklı ödeme opsiyonlarına sahip uzun vadeli yatırımcılar olsa da kurumsal sahiplik ve vergi hususları, tüm kripto paralar bir kerede iade edilse bile, ani satıştan ziyade kademeli bir baskıya işaret ediyor” dedi.

Şirket, takip eden bir X gönderisinde hükümetler tarafından devam eden satışların Bitcoin için arz yönlü baskıya katkıda bulunduğunu ekledi.

btc veri istatistik

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner