Yükleniyor...

Cardano (ADA) Kurucusu Dogecoin (DOGE) Konusunda Uyardı

Cardano'nun (ADA) kurucusu ve IOHK CEO'su Charles Hoskinson, Dogecoin'in hızla yükselen piyasa değerini eleştirdi.

cardano ada kurucusu dogecoin doge konusunda uyardi

Cardano’nun (ADA) kurucusu ve IOHK CEO’su Charles Hoskinson, Dogecoin’in hızla yükselen piyasa değerini eleştirdi.

Dogecoin (DOGE) son 24 saatte %124’e varan fiyat artışı gördü. Hoskinson, bir YouTube videosunda artış hakkında yorum yaptı ve “DOGE her zaman sektörümüz içinde bir tür şaka, eğlenceli ve alaycı bir kripto para birimi ve hafif yürekli bir şey olmuştur” şeklinde konuştu.

Fiyat Artışı Sürdürülebilir Değil

Hoskinson, Dogecoin’in fiyat artışının büyük ölçüde Elon Musk’ın Twitter’da altcoin’i tanıtmasıyla gerçekleştiğini belirtti. Altcoin’in büyümesinin “akıllı balinaların piyasa manipülasyonu” tarafından yönlendirildiğini de sözlerine ekledi. Hoskinson bu sözleriyle muhtemelen çeşitli yatırım kampanyaları düzenleyen bir Reddit topluluğu olan /r/WallStreetBets’e atıfta bulunuyor. 

Hoskinson ayrıca Dogecoin’in büyümesinin sürdürülebilir olmadığını savundu. Dogecoin’in istikrarlı bir geliştirme ekibine sahip olmadığını, altcoin’in kodunun büyük ölçüde Bitcoin’e dayandığını ve güvenlik sorunları ortaya çıkması halinde bunlarla başa çıkacak yeterli donanıma sahip olmadığını belirtti.

SEC Soruşturma Başlatabilir

Hoskinson ayrıca Dogecoin balonunun kripto para endüstrisi için uzun vadeli sonuçlar yaratabileceğini öne sürdü. 

Ona göre Dogecoin balonu patladığında, SEC ve ABD Kongresi gibi kurumlar yasal soruşturmalar başlatabilir. Hoskinson, “Bunun kripto paraların kendi kendini kontrol edemeyeceğinin kanıtı olduğunu söyleyen her türden düzenleyici olacak” şeklinde konuştu. 

Hoskinson, bu eğilim devam ederse, kripto para birimi endüstrisinin blokzinciri projelerinin banka sözleşmelerine benzer şekilde onay almasını gerektirecek şekilde düzenleneceğini öne sürdü:

”Bu, baştan aşağı sadece davetlilerin yer aldığı bir sistem olacak ve eski finansal sistemden geri çekmeyi başardığımız her türlü özgürlük kaybedilecek.”

Balon patlamadan önce bile aşırı yüksek piyasa değerlerinin milletvekillerini ve uluslararası düzenleyici kurumların dikkatini çekebileceğini sözlerine ekledi:

“Bu, bireysel yatırımcıların ekosistemimize girme kapısı ise.. bir noktada her birimize zarar verecek.”

Sadece Cardano’yu Tanıtmakla Kalmadı

Hoskinson’ın Dogecoin eleştirisi, kendi rakip blokzinciri Cardano’daki geliştirmelere öncülük ettiği için doğal karşılanabilir. 

Hoskinson Dogecoin’i sürdürelemez olarak değerlendirirken, diğer taraftan Algorand, Tezos, Avalanche ve Ethereum 2.0 gibi diğer projeleri sürdürülebilir olarak adlandırdı. Hoskinson, her birinin “büyük ekiplere, sermayeye ve hesap verebilirliğe” sahip olduğunu belirtti.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner