Yükleniyor...

Cardano (ADA), Ağın İlk Stablecoin’ini Başlatmaya Hazırlanıyor

Cardano blokzincirinde, ilk kez AgeUSD adlı yeni bir algoritmik stablecoin’in piyasaya sürülmesi planlanıyor.

cardano ada agin ilk stablecoinini baslatmaya hazirlaniyor

Cardano blokzincirinde, ilk kez AgeUSD adlı yeni bir algoritmik stablecoin’in piyasaya sürülmesi planlanıyor. 

Çok uluslu blokzinciri teknolojisi şirketi Emurgo, ilk olarak Ocak 2021’de AgeUSD stablecoin’i duyurdu. Firma o zamandan beri Ergo Foundation, Emurgo ve IOHK’nın ana şirketi Charles Hoskinson’s Input-Output Global arasında bir ortaklık duyurdu.

AgeUSD stablecoin’i, ağa akıllı sözleşmeler uygulanır uygulanmaz Cardano’da başlatılacak.

Başka Bir Stablecoin’e İhtiyaç Var mı?

Emurgo, Dai teminatlandırma mekanizmasındaki güvenlik açıkları nedeniyle ortaya çıkan MakerDAO’nun Kara Perşembe’si gibi olayları önlemeyi hedefliyor. Maker kasalarının büyük çoğunluğunun toplu tasfiyesi, Mart 2020’de Dai’nin yetersiz teminatlandırılmasına neden oldu.

AgeUSD’nin “Staticoin” adlı protokolden ilham alan tasarımı, teminatlandırılmış borç pozisyonlarına (CDP’ler) dayanmıyor:

“Kara Perşembe günü meydana gelen senaryo, tasarımı sayesinde AgeUSD protokolü için mümkün değil. CDP’ler olmadan, tasfiye olaylarımız veya kullanıcıların tasfiyelerin gerçekten düzgün çalışmasını sağlamak için işlem gerçekleştirme zorunluluğumuz yoktur.”

Stablecoin, protokolün matematiği içinde mümkün olduğunca otomatikleştirmeyi amaçlayan Ergo blokzincirinde çalışır. Rezerv sağlayıcıları, temel teminatı temsil eden rezerv coin’leri yaratmak için Ergo’nun yerel para birimini (ERG) öder. Stablecoin’in kullanıcıları, AgeUSD’yi yaratmak için rezervlere ERG’yi de yatırabilir. Buna, sadece rezerv oranının üzerinde yeterli rezerv varsa protokol tarafından izin verilir. Bankalar da fonları ödünç vermek için benzer bir yöntem kullanır.

Cardano ortaklığı aynı zamanda kendi yerel token’ı olan ADA’nın da rezervleri daraltmak için teminat olarak kullanılmasını sağlayacak. Bununla birlikte, potansiyel dezavantajı, stablecoin’in yalnızca bu iki varlık tarafından desteklenirken, Dai’nin birden fazla kripto para birimi tarafından desteklenmesi.

AgeUSD, Plutus destekli akıllı sözleşmelere öncülük eden Alonzo güncellemesini gerçekleştiğinde Cardano’da başlayacak. Yol haritasına göre güncelleme, bu yılın ikinci yarısında bekleniyor.

Cardano (ADA) 1.40 Dolar Seviyesinde

Uzun zamandır beklenen güncelleme yaklaşırken,CoinGecko verilerine göre ADAUSD son ATH’sini ATH 14 Nisan’da 1.55 dolar ile gerçekleştirdi. ADA, yayın saati itibariyle ise 1.40 dolar seviyesinden işlem görüyor. 

Şu anda 44 milyar dolar olan piyasa değerine göre yedinci en büyük kripto para birimi ve dolaşımda 32 milyar token’ı var. ADA, Dogecoin’in önüne geçmeyi başarsa da hala Tether ve Polkadot’un arkasında yer alıyor. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner