Yükleniyor...

Cardano (ADA) Kurucusu Hoskinson: Güncelleme İçin Geri Sayıma Başlayabiliriz

Cardano, son zamanlarda ekosistemin en önde gelen projelerinden biri oldu ve kaydettiği gelişmeler bazılarını kendisini Ethereum ile karşılaştırmaya zorladı.

cardano ada kurucusu hoskinson guncelleme icin geri sayima baslayabiliriz

Cardano, son zamanlarda ekosistemin en önde gelen projelerinden biri oldu ve kaydettiği gelişmeler bazılarını kendisini Ethereum ile karşılaştırmaya zorladı. Şu anda Goguen döneminde olan Cardano, Alonzo aracılığıyla akıllı sözleşme işlevleri kazanmayı bekliyor.

IOHK’dan Charles Hoskinson’a göre, ana ağdaki Alonzo güncellemesi bundan birkaç hafta sonra gerçekleşecek. Hoskinson ayrıca ağda gerçekleşecek iki parçalı değişiklikleri de paylaştı. Yakın tarihli bir videoda Alonzo güncellemesine değinen Hoskinson şunları söyledi:

“Artık güncelleme (hard fork birleştirici etkinliği), Alonzo yeteneklerini node’a almakla ilgili ve bu, Plutus kodu gönderilirse, geçerli olacak bu işlemleri gerçekleştirebileceğiniz anlamına geliyor.”

İkinci etkinlik ise altyapıyı bu node etrafında inşa etmekle ilgili. Bunun hem zincir dışı hem de zincir üstü koda izin vermesi ve aynı zamanda sistem içinde tam DApp’lerin oluşturulmasını teşvik etmesi bekleniyor. Hoskinson ekledi:

“…yani, ilk kısım güncelleme [için] gerekli olan şey, geri kalan her şey yazılım. Temel olarak, bir şeyler yazıyorsunuz ve Plutus’un çekirdeğinde derleniyor ve çalışıyor.”

Güncelleme Öncesi 

İlk Alonzo etkinliğine ulaşmak için ekibin önce birkaç şeyle ilgilenmesi gerekiyor. Bu eylemlerin her biri şu anda devam ediyor. Örneğin ekip, işleyen bir node’a tam entegre bir arka uca ihtiyaç duyuyor. Artık tamamen işlevsel bir node’un alınması tamamlandı ancak entegrasyon hala devam ediyor.

IOHK yöneticisine göre, bu önümüzdeki hafta tamamlanacak. Aynı şekilde, Daedalus cüzdanının da entegre edilmesi gerekecek:

“Bu entegrasyon sürecini halihazırda başlattık ve bu parçaların birbirine uyması genellikle bir ila iki hafta sürer. Bu gerçekleştiğinde, o tasarımdan ve bu ledger kurallarından memnun olduğumuz sürece, bir güncelleme süreci için geri sayımı başlatabiliriz.”

Güncellemenin Zamanı

Dahası, Polymarket’e göre çoğu insan Cardano’nun 1 Ekim’e kadar ana ağdaki akıllı sözleşmeleri destekleyemeyeceğine bahse giriyor.

En son Alonzo güncellemesi, topluluk için ilginç bir zamanda geldi. Bu ADA’nın ılımlı fiyat hareketiyle birleştiğinde, bazıları projenin güvenilirliğini sorgulamaya başladı.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner