Yükleniyor...

Dolar/TL, Ağustos Ayına Yükselişle Girdi

30 Temmuz cuma günü 8,40'a kadar düşen dolar/TL, ağustos ayına 8,48 seviyelerinde yükselişle başladı.

dolar tl

30 Temmuz cuma günü 8,40’a kadar düşen dolar/TL, ağustos ayına 8,48 seviyelerinde yükselişle başladı. 

Aylık bazda yüzde 3, haftalık bazda ise yüzde 1,2 değer kaybı yaşayan Dolar/TL, Cuma günü 8,40’a kadar gerileyen kurla beraber, bu sabah 8,47 seviyelerine yükseldi. Uluslararası piyasada ise Asya piyasaları haftaya pozitif başlangıç yaparken, petrol fiyatında yüzde 1’lik kayıp etkili oldu.

Yazının yazıldığı sırada ise Dolar/TL kuru düşüşe geçti. Şu an 8.36’dan işlem görüyor.

6 milyon memur ve memur emeklisinin maaş ve aylıklarına yapılacak zammın belirleneceği görüşmelerde ilk toplantı bugün olacak. İki konfederasyonun, 600 lira seyyanen zam, 2022’de yüzde 21, 2023’te yüzde 17, her yıl yüzde 3 olmak üzere iki yılda toplam yüzde 6 refah payı artışı talebi bulunuyor. 

Bu hafta hem yurtiçi hem de yurtdışından gelecek Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) verileri ise şu şekilde; 

Çin’de imalat PMI 15 ayın en düşük seviyesine gerileyerek, Caixin/Markit İmalat PMI, Nisan 2020’den bu yana en düşük seviye olan 51,3’ten geçen ay 50,3’e düştü.

Türkiye’de temmuz ayı PMI verisinin önceki ayın üzerinde geleceğine yönelik öncü göstergeler var. 

ABD’de 550 milyar dolarlık altyapı paketinde taslak metin tamamlandı. Böylelikle paketin yasalaşması için bir adım daha atılmış oldu. Paket yol ve köprü inşaatlarından demiryoluna kadar birçok alanda yeni altyapı yatırımlarını içeriyor. 

Yarın açıklanacak temmuz enflasyonu öncesinde ise İstanbul’un temmuz fiyat gelişmeleri belli oldu. İstanbul Ticaret Odası (İTO) verilerine; göre perakende fiyatlar aylık yüzde 1,52 ve yıllık 17,38 arttı. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner