Yükleniyor...

Cardano Kurucusu Hoskinson, Staking Sistemine Değindi

Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson, yakın zamanda önerdiği şarta bağlı staking hakkındaki yanlış anlamalara açıklık getirmek için Twitter üzerinden paylaşımda bulundu.

Cardano’nun kurucusu Charles Hoskinson, yakın zamanda önerdiği şarta bağlı staking hakkındaki yanlış anlamalara açıklık getirmek için Twitter üzerinden paylaşımda bulundu. 

Charles Hoskinson’a göre koşullu staking teklifi, Cardano’da Müşterini Tanı (KYC) doğrulamasının uygulanacağı anlamına gelmiyor. 

Hoskinson: “Bu Model, Cardano Protokolünü Daha İşlevsel Kılacak”

Proof-of-stake (PoS) protokolü için koşullu staking fikri, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından Kraken’e yönelik baskının ardından geçtiğimiz hafta erken bir tarihte paylaşılmıştı. Düzenleyici, Kraken’in kullanıcıların fonlarını tuttuğunu ve başkalarının çabalarından ödüller ödediğini ve böylece bir menkul kıymet oluşturduğunu belirtti. 

Koşullu staking teklifinde Hoskinson, SEC’den gelen tüm düzenleyici talepleri karşılamak adına stake yapanların ve stake havuzu operatörlerinin (SPO’lar) resmi bir anlaşma yapmasını istiyor. Kurucu bunun yanı sıra, staking modelinin Cardano protokolünü genel olarak daha işlevsel hale getireceğini de iddia ediyor. 

Hoskinson yaptığı son açıklamada, koşullu staking modelinin normal staking’in yerini almasını amaçlamadığını söyledi ve şu ifadeleri kullandı: “Koşullu staking, Cardano üzerinde bir KYC rejimi uygulamaz. Normal staking özelliğinin yerine geçmez ve özel havuzları kaldırmaz. SPO’lardan oluşan bir pazar yeri halihazırda var olacak ve insanların normal hisse havuzları da dahil olmak üzere tercihlerini yapmalarına izin verecektir.” 

Düzenleyicinin Kraken üzerinde yarattığı baskıyla birlikte, birçok endüstri uzmanı staking hizmetlerinin geleceği hakkında düşünmeye başladı. SEC’den gelecek düzenlemelerin belirsiz olduğu bu süreçte, staking fikri hala belirsiz bir mesele olmaya devam ediyor. Çoğu düşünce liderinin savunduğu gibi, fazla netlik olmadığı sürece Amerikalı yatırımcılar aynı teklifi denizaşırı ülkelerde aramak zorunda kalabilirler. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner