Yükleniyor...

Cardano Mithril Mainnet nedir?

Cardano Mithril, Cardano blokzincir ağına katılan düğümler için senkronizasyon sürelerinin hızını ve verimliliğini artırmak üzere tasarlanmış, pay tabanlı bir imza şemasıdır.

Cardano Mithril

Cardano Mithril, Cardano blokzincir ağına katılan düğümler için senkronizasyon sürelerinin hızını ve verimliliğini artırmak üzere tasarlanmış, pay tabanlı bir imza şemasıdır. Aynı zamanda bu yeni geliştirilen şema ile ADa’nın çok yönlülüğünün artırılması da hedefleniyor.

Cardano Mithril nedir?

Mithril, Cardano ağının verimliliğinde ve güvenliğinde devrim yaratmak üzere tasarlanmış yenilikçi bir güncellemedir. Mithril’in ana ağ sürümüne doğru yolculuğu ise Ağustos 2022’de IOHK’nın yükseltmenin potansiyel faydalarını ve uygulamalarını özetleyen kapsamlı bir yol haritası sunmasıyla başladı.

Mithril’in birincil avantajı, tam bir Cardano düğümü başlatma sürecini hızlandırma becerisinde yatar. Güncelleme, düğüm çalıştırmanın avantajlarını, güvenilir üçüncü taraf kaynaklardan yararlanan hafif bir istemcinin kolaylığıyla sorunsuz bir şekilde birleştirerek, ağa önemli bir destek sağlayarak onu daha hızlı, daha verimli ve daha güvenli hale getirir.

Cardano Mithril

Mithril nasıl çalışır?

Mithril’in Cardano ekosistemi için ortaya çıkardığı potansiyel oldukça önemlidir. Çünkü merkezi olmayan uygulama (dApps) geliştiricilerinin hafif istemciler ve mobil uygulamalar dağıtma, yan zincir işlemlerini kolaylaştırma ve pay tabanlı oylama uygulamaları ile yönetişim çözümlerini kullanma konusunda güçlendirilmesi anlamında muazzam yenilikler vadeder.

Güvenli ve hafif çetele doğrulaması sayesinde, merkezi olmayan karar alma süreci daha erişilebilir hale gelecek ve şeffaflık için doğrulanabilen sonuçlara yol açacaktır.

Özellikle Cardano şu anda ağın performansını ve ölçeklenebilirliğini optimize etmeyi amaçlayan Basho aşamasındadır. Cardano, Mithril’i ağa dahil ederek, yüksek talep gören dApp’lere ve kurumsal düzeyde çözümlere hitap etme, sorunsuz operasyonlar sağlama ve gelişen ekosisteminin artan taleplerini karşılama yolunda ilerliyor.

Ayrıca Cardano, Hydra katman-2 ölçeklendirme çözümünü sürekli geliştirerek, yan zincirlerin potansiyelini keşfederek ve gelişmiş difüzyon pipelining için Vasil’i uygulayarak ölçeklenebilirliğe odaklanmaya devam ediyor. Tüm bu çabalar bir araya geldiğinde Cardano’nun blokzinciri alanındaki konumunu, blokzinciri tam özyönetimi başlatacak, ağın kullanılmayan potansiyelini ortaya çıkaracak ve tamamen kendi kendini idame ettiren bir sistem kuracak olan “Voltaire çağı” olarak adlandırılan döneme yaklaşırken bile yükseltmeye hazırlanacaktır.

Bununla birlikte, Mithril test ağı aşamasında ilerledikçe ve önümüzdeki aylarda kademeli bir ana ağ sunumuna hazırlandıkça, faydalarının gerçek potansiyeli yavaş yavaş ortaya çıkacaktır. IOHK henüz ana ağ lansmanı için yumuşak bir tarih vermese de, üç Aşamada sunulmakta olan çözümün 2024’ün başlarında “tamamen merkezi olmayan ve kendi kendini idame ettiren” bir hale gelmesi planlanıyor.

Konuyla ilgili gelişmeleri önümüzdeki süreçte yazımızın içerisinden takip edebilirsiniz.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner