Yükleniyor...

Çinli ve Hintli yatırımcılar CBDC’ye destek veriyor

Yapılan bir anket CBDC hakkında yatırımcıların ne düşündüğünü ele aldı.

kripto pompaları

Yapılan bir anket CBDC hakkında yatırımcıların ne düşündüğünü ele aldı.

Son dönemlerde CBDC tartışmaları gittikçe artıyor. Bununla birlikte hükümetler CBDC’ler ile ilgili adımlar atmaya devam ediyor. Buna istinaden bir şirket konuya dair bir anket yaparak kamuoyu yoklaması gerçekleştirdi.

CBDC anketi sonuçları topluluk ile paylaşıldı

CFA Enstitüsü, dünya genelindeki üyelerine CBDC hakkındaki düşüncelerini anlamak amacıyla bir anket düzenledi. Anket sonuçlarına göre, Çinli ve Hintli yatırım profesyonelleri CBDC’ye güçlü destek göstermiştir.

Anket sonuçlarına göre, yanıt verenlerin yüzde 47’si CBDC’leri orta düzeyde anladıklarını ifade etti. Yüzde 42’si ise merkez bankalarının itibari para birimlerinin dijital versiyonlarını piyasaya sürmesi gerektiğine inanmıştır. Destek oranları, gelişmiş ve gelişmekte olan piyasalarda farklılık gösterdi.

bda928dc f92a 4574 9b5e 80cfdb28c8f3

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yatırım profesyonellerinin sadece yüzde 31’i CBDC lansmanını desteklemişlerdir. Ancak genel olarak, gelişmiş piyasalardaki destek oranı yüzde 37 olarak karşımıza çıktı. Gelişmekte olan piyasalarda ise destek oranı yüzde 61 düzeyindeyken, Hindistan’da yüzde 66 ve Çin’de yüzde 70’e kadar çıktı.

Yatırımcıların CBDC’leri desteklemelerinin en yaygın nedeni, hızlandırılmış ödemeler ve transferlerin mümkünatı. Bu nedenle yüzde 58’lik bir oranla en çok desteklenen sebep olarak karşımıza çıktı. Merkezi yetkililerin kripto para birimlerinin geliştirilmesinde merkezi bir rol oynaması gerektiğine dair biraz şifreli bir önerme ise yüzde 30’luk bir oranla ikinci sırada yer aldı. Mahremiyet ise en yaygın itiraz sebebi olmuştur ve yüzde 50 oranında yanıtlarda kendisine yer buldu.

Genel olarak, yanıt verenlerin yüzde 40’ı CBDC’nin kullanım eksikliği durumu olduğunu düşünüyor. Sadece yüzde 10’luk bir oran, bir CBDC’nin bankalar için zararlı olacağını düşünmüştür. Finansal kapsayıcılık konusunda ise yanıtlar farklılık göstermiştir. Katılımcıların yüzde kırk altısı, bir CBDC’nin finansal kapsayıcılık üzerinde çok az etkisi olacağını veya hiç etkisi olmayacağını düşünmekte. Buna karşın Çin ve Hindistan’da, CBDC’nin katılımı iyileştireceğini düşünen net bir çoğunluk olduğu görülmüştür. Bu nedenle, yanıtlar arasında bölgesel farklılıklar belirgin bir şekilde görülmüş ve ABD’li yanıt verenler CBDC’ye yönelik en düşük destek oranına sahip olmuşlardır.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner