Yükleniyor...

BIS, CBDC’leri Saldırılardan Korumak için Çalışıyor

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), CBDC'leri DeFi alanında meydana gelen saldırılara karşı korumak için çalışmalar yürütüyor.

bis 5

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), CBDC’leri DeFi alanında meydana gelen saldırılara karşı korumak için çalışmalar yürütüyor.

Kripto paraların hükümetler bazında en önemli başlıklarından biri olan CBDC’ler için dünyanın her tarafında çalışmalar devam ediyor. Son gelişmelerden biri olarak BIS açıklaması topluluk tarafından dikkat çekti.

BIS’ın CBDC’leri DeFi Saldırılarına Karşı Koruma Planları

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) CBDC’leri, DeFi alanında meydana gelen siber saldırılardan korumak için bir plan üzerinde çalıştığını duyurdu.

BIS, merkeziyetsiz finans piyasasında meydana gelen saldırılar ve ihlaller gibi tehditlere karşı merkez bankası dijital para birimlerini korumak amacıyla bir çerçeve yayınladı. Bu çerçeve, CBDC‘leri tehdit edebilecek risklere odaklanarak, DLT ve akıllı sözleşmeler teknolojisi kullanan DeFi sektöründeki potansiyel tehlikeleri ele aldı.

CBDC

Raporda şu ifadeler yer aldı:

“DeFi’deki DLT protokollerine ve akıllı sözleşmelere yönelik yüksek değerli saldırılar, potansiyel operasyonel ve itibar risklerini vurgulamaktadır. DeFi’da yaşanan akıllı sözleşme saldırılarının ciddi değer kaybına yol açması, CBDC sistemlerinin potansiyel güvenlik riskleriyle karşılaşabileceğine dair bir örnektir.”

Çalışma, internet, telekomünikasyon ağları ve cihazlarının hızla gelişen ve karmaşıklaşan bir siber tehdit ortamına dikkat çekiyor. BIS, bu risklerin DLT ile ilgili saldırılardan konsensüs protokollerine, zincirler arası köprülere, oracle’lara ve akıllı sözleşmelere kadar uzanabileceğini öne sürmektedir.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner