Yükleniyor...

BIS, Sınır Ötesi Ödemeler İçin CBDC Sistemine Yoğunlaştı

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), İsrail, Norveç ve İsveç merkez bankaları ile işbirliği içinde yürütülen CBDC için sınır ötesi bir ödeme modeli olan Project Icebreaker’ın sonuçlarını açıkladı.

BIS1

Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), İsrail, Norveç ve İsveç merkez bankaları ile işbirliği içinde yürütülen CBDC için sınır ötesi bir ödeme modeli olan Project Icebreaker’ın sonuçlarını açıkladı. 

6 Mart’ta yayınlanan rapora göre proje, merkez ve merkez yönetiminin hem bankalar hem de bireysel müşteriler için fayda sağlayabileceğini gösterdi. Rapor, Sanayileşmiş 20 Uluslar Grubu’nun sınır ötesi ödeme çözümlerini keşfetmeye öncelik verdiğini ve birçok merkez bankasının önümüzdeki 10 yıl içinde bir CBDC yayınlamak istediğini vurguladı. BIS daha önce, toptan kullanıma odaklanan Project Dunbar gibi başarılı CBDC sınır ötesi deneyleri yürütmüştü. 

Bu Proje İle Yetersiz Likidite Riski Azaltılıyor

BIS tarafından oluşturulan bu sistem, sınır ötesi bir işlemi iki yerel ödemeye ayırıyor ve en iyi döviz kurunu elde etmek için rekabetçi fiyat teklifleri kullanarak ücretleri ve gecikmeleri azaltıyor. BIS, bunu yetersiz likidite riskini azaltan rekabetçi bir kurulum olarak adlandırıyor. 

Icebreaker modelinin çalışması için, ilgili CBDC sistemlerinin 7/24 çalışması ve akıllı sözlemenin bir biçimi olan karma zaman kilitli bir sözleşmeye sahip olması gerekiyor. 

Rapor, CBDC’lerin potansiyelini gösterirken, Icebreaker modelinin gerçek dünyada uygulanmasının çeşitli teknolojik, politik ve yasal hususların ele alınmasını gerektireceğini vurguladı. Proje, politika değerlendirmelerini, yönetişim düzenlemelerini, iş modelinin uygulanabilirliğini, likidite sağlamayı, mahremiyeti, kara para aklamayı önleme uyumluluğunu ve ödeme başlatmayla ilgili standartları içerebilir. 

BIS, birkaç yıldır CBDC’lerin potansiyelini araştırıyordu. BIS’in sunduğu bu proje ile birlikte, CBDC’lerle sınır ötesi ödemelerin faydaları ve zorlukları hakkında daha fazla bilgi sunuyor. 

BIS, Eylül 2021’de CBDC’ler ve diğer finansal teknolojilerle ilgili yenilikçi projeler üzerinde çalışacak olan BIS İnovasyon Merkezi’ni Londra’da kurduğunu duyurmuştu.

CBDC’ler, sınır ötesi ödemeleri iyileştirmek için potansiyel bir çözüm olarak ortaya çıkıyor. Dünyanın merkez bankalarını birleştiren uluslararası bir kuruluş olarak BIS, bu teknolojiyi ve finans sektörü için potansiyel faydalarını keşfetmede ön saflarda yer alıyor. BIS, bu son projesiyle birlikte CBDC’lerin sınır ötesi ödemelerin geleceğinde hayati bir rol oynayabileceğine dair daha fazla kanıt sağladı. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


Üyelik
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları gör
ck x banner
ck youtube banner