Yükleniyor...

Avustralya, CBDC Başlatmak için Kollarını Sıvadı

Avustralya Merkez Bankası, önümüzdeki aylarda merkez bankası dijital para birimi (CBDC) için pilot programına başlayacak.

Avustralya CBDC Baslatmak icin Kollarini Sivadi

Avustralya Merkez Bankası, önümüzdeki aylarda merkez bankası dijital para birimi (CBDC) için pilot programına başlayacak.

Blockchain teknolojisiye birlikte küresel çapta yaygınlaşan dijital varlıklar, ülkelerin de dikkatini çekmeyi başardı. Geçtiğimiz yıl yaşanan kripto çöküşleri, bu yıl yerini gelişim süreçlerine bıraktı. Birçok ülke, dijital varlıklar konusunda adım atmaya başladı. Son olarak Avustralya Merkez Bankası, önümüzdeki aylarda CBDC’nin pilot uygulamasını başlatacak.

Avustralya Merkez Bankası CBDC için Hamle Yapıyor

Küresel çapta yaygınlaşan merkez bankası dijital para birimi (CBDC), her kıtadan ülkenin radarına girmeye başladı.

Özellikle Asya bölgesinde yoğun geçen blockchain ve dijital varlık hareketliliği, son zamanların en büyük girişimlerini de beraberinde getirdi. Asya furyası haberleri, dijital varlıklar konusundaki atılan adımların ardından gelmişti.

Diğer taraftan Avustralya Merkez Bankası da CBDC konusunda adımlarını hızlandırmaya başladı. Avustralya Merkez Bankası ve Dijital Finans Kooperatif Araştırma Merkezi’nin (DFCRC) ortak açıklamasına göre, önümüzdeki aylarda bir CBDC başlatılacak. Avustralya’daki bu CBDC, canlı pilot uygulamasıyla yürütülecek.

Bir araştırma projesinde DFCRC ile iş birliği yaptığını belirten Avustralya Merkez Bankası, CBDC’lerin potansiyel durumlarını ve ekonomik yapılarını araştırmaya başlayacak.

Avustralya Merkez Bankası, araştırma projesinin ilk aşamasında, CBDC’nin potansiyel kullanım durumlarına yoğunlaşacaklarını aktardı. Banka, bu durumları gözlemlemek amacıyla birkaç finans sektörü katılımcısının seçileceğini belirtti.

Bu projeye katılanlar arasında, Avustralya ve Yeni Zelanda Bankası, Commonwealth Bank ve Mastercard gibi ödeme sağlayıcılarına kadar uzanan kullanım alanları yer alıyor. Bu kullanım alanlarında, çevrimdışı ödemeler, vergi otomasyonu ve güvenilir Web3 ticareti için bir CBDC belirleniyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner