Yükleniyor...

Çin, CBDC Kullanım Alanını Genişletmeyi Planlıyor

Çin, Kuşak-Yol projesi ve sınır ötesi ödemeler için dijital yuan’ın kullanım alanını genişletmeyi planlıyor.

Çin

Çin, Kuşak-Yol projesi ve sınır ötesi ödemeler için dijital yuan’ın kullanım alanını genişletmeyi planlıyor. 

CBDC’ler üzerinde çalışmaya başlayan ilk ülkelerden biri olan Çin, dijital para biriminin gelişiminin tamamlanmasına rağmen CBDC’yi henüz resmi olarak başlatmadı. 

CBDC Test Alanları Çoğalıyor

Çin’den Avrupa’ya giden çok sayıda ticari trenin kalkış noktası olarak hizmet veren Xuzhou şehrinde, sınır ötesi ticaretlerde Çin dijital para biriminin kullanımını teşvik eden bir plan yayınladı. 

South China Morning Post’un haberine göre, şehirden Asya ve Avrupa’daki 21 ülkeye 18 düzenli sınır ötesi demiryolu bağlantısı bulunuyor. Bir ticaret merkezi olan Xuzhou, sınır ötesi trenler ile taşınan malların hizmet ve depolama ücretlerini ödemek için dijital yuan kullanımını teşvik etmeyi planlıyor. Gerçekleşecek olan bu uygulama, e-CNY kullanımını gelecekte şehirdeki vergi ve kamu hizmetlerini ödemek için genişletmeyi amaçlıyor.

Xuzhou’nun yanı sıra Hong Kong Para Otoritesi, Guangdong-Hong Kong- Macau Büyük Körfez Bölgesi’nin dijital yuan kullanarak sınır ötesi ödeme yapmak için bir test alanı olacağını duyurdu. 

Bununla birlikte Jiangsu eyaleti, dijital yuan kullanım örneklerini teşvik etme konusunda oldukça proaktif davrandı. Eyaletteki bir diğer şehir olan Changshu da devlet memurlarına ve kamu kurumlarında çalışan kişilere dijital yuan kullanarak ödeme yapacağını açıkladı.

Hong Kong Para Otoritesi (HKMA) Genel Müdür Yardımcısı Darryl Chan, konu ile ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: “HKMA, Hong Kong’da bir sınır ötesi ödeme aracı olarak dijital Yuan’ı test etmek için Çin Halk Bankası ile birlikte çalışıyor.” 

Chan, Tayland ve Birleşik Arap Emirlikleri’ni kapsayan bir başka sınır ötesi projenin de HKMA, Çin ve diğer iki ülke tarafından verimliliği arttırmak ve sınır ötesi işlemlerin maliyetini düşürmek amacıyla incelendiğini sözlerine ekledi. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner