Yükleniyor...

Rusya, Kripto Madenciliğinde En Büyük İkinci Ülke Oldu

Rusya merkezli kripto para madencilik şirketi BitRiver, Rusya Federasyonu’nun 1 gigawatt güç ile madencilik açısından küresel olarak ikinci sıraya yükseldiğini söyledi.

btc madencilikte sessiz hareketlilik

Rusya merkezli kripto para madencilik şirketi BitRiver, Rusya Federasyonu’nun 1 gigawatt güç ile madencilik açısından küresel olarak ikinci sıraya yükseldiğini söyledi. 

Rusya kripto para madenciliğinde ikinci en büyük ülke olurken, ABD en üst sıradaki yerini koruyor. Ancak ABD’deki belirsiz düzenlemeler piyasanın gidişatını değiştirebilir. Amerika Birleşik Devletleri, 3-4 GW’lık madencilik kapasitesi ile ilk sırada yer alırken, ikinci sırada 1GW ile Rusya bulunuyor. İlk iki sırada ABD ve Rusya’nın yer aldığı listenin geri kalanında ise 700 megawatt (MW) ile Körfez ülkeleri, 400MW ile Kanada, 300MW ile Malezya, 135MW ile Arjantin ve 90MW ile İrlanda yer alıyor. 

Rusya 2022’de 5. Sırada Yer Alıyordu

Cambridge Alternatif Finans Merkezi’nin raporundaki verilere göre, 2021 yılı sonunda Rusya, Bitcoin madenciliği kapasitesi açısından hem ABD’yi hem de Kazakistan’ı geride bırakarak kripto para madenciliğinde üçüncü sırada yer almıştı. Ocak 2022’de ise ülke beşinci sırada yer aldı. 

BitRiver’daki uzmanlar madencilik kapasitesindeki olumlu eğilimi, Kazakistan’da ve daha önce Çin’de elektrik sıkıntısı nedeniyle madencilik faaliyetlerine getirilen kısıtlamalara bağlıyor. 

6 Şubat 2023 tarihinde Kasım-Jomart Tokayev, Kazakistan’da kripto para madenciliğini düzenleyen dijital varlıklar ile ilgili bir yasa imzaladı. Yasanın ana bölümü 1 Nisan 2023 tarihinde yürürlüğe girecek. 

Rapora göre yeni mevzuat, madencilik sektörü katılımcılarının operasyonel ve finansal faaliyetlerini planlamaları, büyük projeler yürütmeleri, yatırım çekmeleri ve Rus ekonomisinin ilgili sektörlerini, özellikle de elektrik enerjisi ve bilgi teknolojisi endüstrilerini geliştirmeleri için bir güvenlik ortamı sağlayacak. 

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner