Yükleniyor...

Çin Merkez Bankası, Dijital Yuan Testlerini Genişletiyor

Çin, resmi para birimi Yuan için yaptığı dijital dönüşüm çalışmalarını tüm ülke geneline genişletiyor.

Cin Merkez Bankasi Dijital Yuan Testlerini Genisletiyor

Çin, resmi para birimi Yuan için yaptığı dijital dönüşüm çalışmalarını tüm ülke geneline genişletiyor.

Çin, Merkez Bankası aracılığıyla resmi para birimi Yuan‘ı, dijital para birimine entegre etmeye çalışıyor. Çin Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Fan Yifei, düzenlenen ekonomik forumda, dijital dönüşüm çalışmaları hakkında açıklamalarda bulundu.

Çin, Dijital Dönüşüm Çalışmalarını Ülke Genelinde Genişletiyor

Çin, şimdiye kadar 23 farklı şehirde kripto paralar için testlerini tamamlamıştı. Yapılan son açıklamalar ve planlamalar neticesinde, Dijital Yuan için 4 farklı şehirde çalışmalarını yürüten Çin, tüm eyalet çapında testlerini genişletmek ve dijital dönüşümü tamamlamak istiyor.

Merkez Bankasının 2022 yılının başından itibaren ekonomik dijitalleşmeyi hızlandırdığının altını çizen Yifei, yaptıkları çalışmalar neticesinde finansal kalkınma taslağı yayınladıklarını aktardı. Çin para birimi olan Yuan’ın dijitalleştirilme sürecini içeren taslak, 2022-2025 yılları arasını kapsayacak şekilde planlandı.

yuan

Yuan’ın dijital dönüşümü için yapılan test çalışmalarında, test bölgesi kapsamındaki mağazalarda alışveriş denemeleri yapılıyor. Çin Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Fan Yifei’nin, yapılan testlerde çevrimiçi ve çevrimdışı kullanım kanallarına göre, devlet ödemeleri kategorisini de ele aldıklarını belirtmesi dikkat çekti. Şimdiye kadar yapılan testlerde başarılı olan Çin, kapsama alanlarını ve test şehirlerini genişleterek, Yuan’ı dijitalleştirme sürecini 2025 yılına kadar bitirmek istiyor.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner