Yükleniyor...

BIS Başkanı Agustin Carstens, Merkez Bankalarına Seslendi

Bank of International Settlements (BIS) başkanı Agustin Carstens, merkez bankalarının tüketicileri korumak için yenilikçi altyapılar geliştirmesi gerektiğini belirtti.

BIS Carstens

Bank of International Settlements (BIS) başkanı Agustin Carstens, merkez bankalarının tüketicileri korumak için yenilikçi altyapılar geliştirmesi gerektiğini belirtti.

Küresel şirket Bank of International Settlements’ın (BIS) başkanı Agustin Carstens, kripto para piyasasındaki kargaşaya değindi. Carstens, BIS’ın, istikrarlı paranın geleceğinin kripto paralar olacağına yönelik umutlarını kaybettiğini ifade etti. Ancak başkan, merkez bankası dijital para birimlerini (CBDC) ve tokenize edilmiş mevduatları finans sektöründe bir yenilik olarak görüyor.

BIS Başkanı Agustin Carstens, Merkez Bankalarına ve CBDC’lere Değindi

Bank of International Settlements (BIS) başkanı Agustin Carstens, kripto sektöründeki karışıklığa ve merkez bankasına değindi.

Finans kuruluşunun başkanı Carstens, Singapur Para Otoritesi‘nde bir konuşma gerçekleştirdi. Bu konuşmada, merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC), mevcut para biçimlerini teknolojik olarak değiştirebileceğine değindi. Ayrıca başkan, merkez bankalarının tüketicileri korumak için altyapılarını sürekli olarak geliştirmesi gerektiğini ifade etti.

Ayrıca stablecoin’lere yaklaşan Carstens, geçen yıl yaşanan büyük problemlere değinerek, stablecoin’lerin bir para biçimi olarak güvenilirlikleri konusunda ciddi şüpheler uyandırdığını ifade etti.

Tüm bu süreçler ortasında Carstens, kripto sektöründeki teknolojik gelişmelerin ve yeniliklerin, finansal geleceğin temelini oluşturacağını düşünüyor.

Konuyla ilgili merkez bankalarına da gönderme yapan Carstens, şunları söyledi;

“Bu talepleri karşılayan bir altyapının geliştirilmesine katkıda bulunmalarını sağlamak merkez bankalarının görevidir: Merkez bankaları yenilik yapmazsa diğerleri devreye girer.”

Bu makale yatırım tavsiyesi veya önerisi içermemektedir. Her yatırım ve alım satım hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.


ck x banner
ck youtube banner